iDNES.cz

V Karlovarském kraji došla covidová lůžka, krizový štáb hledá rezervy

  15:40
Nemocnice v Karlovarském kraji jsou na hraně kapacit lůžkové péče pro pacienty s koronavirem. Situace je nyní horší než na podzim. V nemocnici v Chebu navíc chybí i zdravotnický personál, který se potýká s nákazou.

Covidové oddělení Karlovarské krajské nemocnice. | foto: KKN

„Ke včerejšímu večeru zbývaly v Sokolově dvě volná lůžka intenzivní péče, v nemocnici v Karlových Varech jedno, chebská a ostrovská nemocnice už nemají v intenzivní péči volné žádné,“ uvedla krajská koordinátorka intenzivní péče a lékařka Dagmar Uhlíková.

Kritickou situaci vysvětlila tím, že v řádu dnů prudce narostl počet covidových pacientů, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci a kyslíkovou terapii. Nemocní přibývali zejména během prvního letošního víkendu. 

Výrazný nárůst nemocných podle ní zaznamenaly v posledních dnech i okolní kraje. V nich Karlovarský kraj mapoval případnou volnou kapacitu, avšak neuspěl.

Krajský krizový štáb proto už v pondělí večer řešil možnosti přeměny běžných nemocničních lůžek na lůžka covidová. Jak potvrdil hejtman Petr Kulhánek, zdá se průchodné navýšení kapacity lůžkové péče v nemocnici Sokolov, a to až o deset lůžek. 

„Pokud bychom rychle zajistili zdravotnický personál do nemocnice v Chebu, kde v tuto chvíli chybějí dva lékaři a deset sester, bylo by i tam k dispozici dalších patnáct lůžek,“ dodal hejtman.

Sestry z lázní vypomohou jen dobrovolně

Jenže zdravotníci nejsou a hned tak asi nebudou. „Ani během dnešní videokonference hejtmanů se členy vlády se nepodařilo prosadit nařízení pracovní povinnosti nejen mediků a středoškoláků ze zdravotnických škol, ale také lázeňských či ambulantních sester v primární péči,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek.

Pomoc těchto sester tak zůstává podobně jako během druhé podzimní vlny na bázi dobrovolnosti. 

Petr Kulhánek zároveň uvedl, že se kraj v této chvíli neobejde bez pomoci hasičů. „Téměř čtyřicítka z nich momentálně vypomáhá na odběrových místech i v nemocnicích, totéž platí o záchranářích a vojácích. Těch je na pomoc nemocnicím nasazeno už několik desítek,“ potvrdil hejtman.

O zapojení lázeňského zdravotnického personálu mezitím jednal uvolněný krajský zastupitel Josef März s vedením města Karlovy Vary a krajské Asociace hotelů a restaurací. 

„Je ale třeba vyřešit formu pracovního vztahu tohoto personálu, který může figurovat v dotačních anticovidových programech. Rozhodně nechceme způsobit problém zaměstnavatelům, tedy lázeňským zařízením,“ doplnil März. 

Kraj také opět osloví sousední Sasko a Bavorsko a bude jednat o tom, zda trvá nabídka případné pomoci tamních nemocnic.

Jak potvrdila ředitelka Střední zdravotnické školy v Karlových Varech Hana Švejstilová, její studenti na nařízení pracovní povinnosti nečekali a do nemocnic se už od začátku týdne hlásí sami a dobrovolně. Karlovarský kraj vyzval i všechny studenty lékařských fakult, aby znovu přišli nemocnicím pomoci. 

Zájemci o pomoc nemocnicím v Karlových Varech a zejména pak v Chebu se mohou telefonicky hlásit na personálním oddělení Karlovarské krajské nemocnice na čísle 734 360 278. 

21. října 2020

zpět na článek