Města soustřeďují bezdomovce na jedno místo, v Chebu pro ně postavili stan

  9:12
Lidé bez domova se mohou v současné koronavirové krizi stát časovanou bombou. Organizace v Karlovarském kraji, které jim pomáhají, se je proto snaží dostat pod kontrolu a pokud možno je soustředit na jedno místo.

Stan pro lidi bez střechy nad hlavou postavili dobrovolní hasiči v areálu chebské Diecézní charity ve Vrázově ulici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Například karlovarská noclehárna Armády spásy, v níž dříve klienti jen přespávali, se změnila v regulérní azylový dům. V Chebu zase pro lidi bez přístřeší postavili stan.

„Služby na základě rozhodnutí vlády musíme poskytovat i za současné situace,“ konstatoval Martin Roušal, ředitel karlovarské Armády spásy.

Režim zařízení ovšem přizpůsobili aktuálním podmínkám. „Ne, že bychom si chtěli ulehčit práci, je to spíš naopak,“ řekl Roušal. 

V noclehárně nyní lidé tráví většinu času. „Z osmadvaceti lůžek máme obsazených sedmadvacet. Společně s azylovým domem se tak nyní staráme o šest desítek klientů,“ uvedl ředitel Armády spásy.

Ti mají omezenou možnost pohybu. „Prakticky se ven dostanou jen na chvíli, třeba pro tabák do trafiky. Jinak se jim snažíme vlastními silami zajistit jídlo, případně nákupy a cesty do lékárny,“ popsal Roušal. 

Ani v této době však Armáda spásy nezapomíná na „skalní“ bezdomovce, kteří nejsou schopni či ochotni přizpůsobit se jakýmkoliv pravidlům. „Pro ně otevíráme zařízení v Nákladní ulici denně mezi devátou a dvanáctou hodinou. V omezeném počtu, kdy se dovnitř dostane maximálně osm lidí, se zde mohou vykoupat, dát si kávu nebo čaj, případně si vyměnit roušku,“ naznačil Roušal. 

Rouška místo pokuty

Těch má Armáda spásy díky vlně solidarity tolik, že každý z klientů má dvě. „Rozdáváme je i lidem na ulici, kteří je nemají. Máme dohodu s policisty, kterým jsme také nějaké poskytli, aby podobným osobám místo pokuty dali roušku,“ řekl ředitel.

I když se mezi klienty Armády spásy objevilo pár kašlajících jedinců s horečkou, testy u nich virus způsobující onemocnění COVID-19 vyloučily. Přesto už v zařízeních vymezili prostory pro případnou karanténu. „Ty bychom ale poskytli jenom našim klientům, přijímat lidi z ulice je nad naše síly,“ podotkl Roušal.

Podle Marcela Vlasáka, velitele karlovarské městské policie, se v krajském městě nyní vytipovávají lokality pro zřízení karanténního zařízení. „Pokud se setkáme s bezdomovcem, který jeví známky nakažení, informujeme o tom zdravotníky. O tom, co s ním bude dál, rozhodnou hygienici,“ vysvětlil velitel.

Chebští bezdomovci mohou stav nouze přečkat ve stanu

V Chebu se o lidi bez přístřeší stará charita. V polovině minulého týdne zřídila z popudu představitelů města v lokalitě, kde funguje denní nízkoprahové centrum, stan, kde by se měli lidé bez domova koncentrovat.

„Chceme tím zabránit fenoménu obtěžování lidí na veřejných místech,“ vysvětlil Ondřej Špendlíček, sociální pracovník Diecézní charity Plzeň. 

Stan zatím není příliš využívaný. „Můžeme se bavit o nějakých padesáti klientech, což je podle posledního průzkumu asi třetina lidí bez přístřeší v Chebu,“ řekl Špendlíček. 

Obává se, že někteří zarputilí bezdomovci navyklí na alkohol a drogy si do nového zařízení cestu nenajdou. „Možná ale, že se informace o této možnosti mezi komunitou ještě neroznesla,“ uvedl sociální pracovník.

Proto očekává, že zájem o tyto služby bude v dalších dnech stoupat. Od toho se také odvíjí doba, po kterou bude stan k dispozici. Pokud nevzniknou problémy, chce jej Diecézní charita udržet do konce nouzových opatření.