Radnice se zatím brání zdražení poplatků za odpady, vsadí na třídění

  15:34
Ukládání odpadu na skládky podražilo. Města v Karlovarském kraji zatím s úpravou poplatků většinou vyčkávají. Chystají se ale obyvatele ještě více motivovat ke třídění.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nový rok přinesl novinky v oblasti likvidace odpadů. Poplatky za uložení na skládku se zvýší. Cena za tunu takového odpadu letos stoupne z 500 na 800 korun. Do roku 2030, kdy by mělo ukládání na skládky definitivně skončit, se pak má tato částka vyšplhat až na 1 850 korun. 

Podle ministerstva životního prostředí je hlavním cílem zdražení omezit ukládání komunálního odpadu na skládky, kde končí téměř polovina veškerého odpadu.

Například za rok 2019 se na skládky odvezlo přes 2,6 milionu tun komunálního odpadu, což odpovídá 46 procentům.

Aby obce nebyly vyššími poplatky příliš zasaženy, mohou získat slevu, která má motivovat ke třídění. „Do určitého množství komunálního odpadu mohou obce ukládat tyto odpady za sníženou cenu 500 korun za tunu,“ vysvětluje Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Upozorňuje však, že pro uplatnění slevy nesmí množství odpadů v letošním roce přesáhnout 200 kilogramů na jednoho obyvatele obce.

Města v Karlovarském kraji plánují, že o odpadovém hospodářství budou muset letos hodně mluvit. Chtějí zároveň posilovat třídění. A to zejména osvětovými kampaněmi a rozšiřováním sběrných míst. Také plánují nabídnout lidem možnost sbírat vedle tradičních i další suroviny.

Jednat o poplatku za svoz a likvidaci odpadů budou ještě letos v Karlových Varech. „To je horká otázka letošního roku. Budeme to muset nějak řešit. Zatím platíme poplatek podle velikosti nádoby a četnosti vyvážení,“ potvrzuje mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Jasno v tom, že zdražovat letos nebudou, mají v Chebu. „Takovou změnu pro letošní rok nechystáme. Poplatek zůstane na stávající výši, tedy 700 korun za osobu a rok,“ potvrzuje mluvčí úřadu Simona Liptáková. Doplňuje, že za loňský rok v souvislosti s koronavirem město poplatek nevybíralo. Nicméně nevylučuje, že časem zřejmě bude muset ke změnám dojít. 

Ohledně motivace k třídění radnice jedná s odborníky a průběžně zvyšuje množství sběrných míst v ulicích. „K třídění se lidé musí vychovávat, proto hned na jaře, jakmile to bude možné, chceme začít s kampaněmi,“ doplňuje chebský místostarosta Jiří Černý.

Podle Michala Poláka, který má v chebské městské organizaci Chetes Cheb na starost svoz odpadu, má zvýšení ceny spíše informační charakter. „Lidem se musí říct, že odpady nejsou zadarmo. A že i když něco vyhodíme, tak to zaplatíme. Jde o to, aby si každý uvědomil, kolik a jaký druh odpadu produkuje,“ namítá Polák.

Za pečlivé třídění už v Aši odměna není

O změnách v systému svozu a likvidace odpadu se diskutuje také v Aši. „Jak to nakonec bude, to ukáže čas. V současné době platí každý obyvatel ročně 600 korun,“ upřesňuje mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. 

V Aši donedávna fungoval také doplňkový systém sběru papíru a plastů, který za každý kilogram čisté suroviny přinášel lidem odměnu ve formě snížení poplatku. „Ten ale zkolaboval, protože v současné době už o tyto suroviny není zájem. Město musí dokonce platit, aby se vytříděného materiálu zbavilo,“ vysvětluje Milan Vrbata.

Poplatek z odpadu se příští rok nezmění ani v Sokolově, kde v současnosti obyvatelé platí za odpad podle velikosti nádoby a četnosti svozu. „Zaplatí jen to, co vyprodukují. V průměru se tato částka pohybuje kolem 670 korun za osobu a rok,“ informuje za sokolovskou radnici její mluvčí Vladimír Meluzín. 

Podle jeho slov chce radnice lidi k třídění motivovat hlavně většími počty sběrných nádob v ulicích a také rozšiřováním druhů separovaných surovin. „To je cesta, která se nám osvědčila. Například předloni jsme byli v rámci kraje nejlepší ve sběru elektroodpadu,“ dodává Meluzín.

Naopak v Ostrově se už rozhodli ke změně. Vzhledem k navýšení poplatku za skládkování a také kvůli velkému množství odpadu odkládaného mimo nádoby letos ceny za svoz odpadu zvýší o 10 procent.