Odsouzení nemají v regionu kvůli koronaviru kde pracovat

  12:34
Přibližně polovina z těch, kteří si v současné době odpykávají trest ve třech věznicích v Karlovarském kraji, pracuje. Možnost zaměstnávat odsouzené však výrazně ovlivnila covidová pandemie. Kvůli ní někde dočasně, jinde definitivně skončila spolupráce s firmami. Náhrada za ně se hledá jen těžko.

Hornoslavkovští vězni vyrábějí model zámku Hluboká nad Vltavou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejvíce odsouzených je v současné době ve věznici Ostrov, kde si trest odpykává 900 odsouzených. Více než polovina z nich je zaměstnaná.

„Procento zaměstnanosti se nám po pandemické době podařilo navýšit na 51 procent vězněných osob. Cílem je dosažení 55 procent,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí ostrovské věznice.

I ta se potýká s problémy, které vznikly v době protiepidemických opatření. „Zaměstnávání odsouzených v pandemické době bylo omezeno přijatými opatřeními. Spolupráce s partnery mimo areály věznic byla přerušena s výjimkou firem v potravinářství a odpadovém hospodářství. Věznice Ostrov nepřerušila spolupráci a zajišťovala práci vězněných osob ve firmě AVE Karlovy Vary za dodržování všech přijatých opatření,“ konstatovala mluvčí.

Jiní významní zaměstnavatelé však spolupráci s věznicí ukončili definitivně. „Příkladem je firma KE Elektrik Ostrov, která část své výroby přesunula do zahraničí,“ uvedla Stöckbauerová.

Vedení věznice proto jednalo s ostatními partnery o možnosti rozšíření spolupráce. „Jednání byla úspěšná, firmy projevily zájem o rozšíření počtů vězněných osob i o rozšíření počtu směn,“ doplnila mluvčí Věznice Ostrov.

Kynšperk - chyběly zakázky

Negativně se pandemie odrazila i v případě zařízení v Kynšperku nad Ohří. „V souvislosti s protiepidemickými opatřeními musela věznice na čas pozastavit všechna venkovní pracoviště, k tomu firmy neměly tolik zakázek a zaměstnávaly až o polovinu méně odsouzených,“ potvrdila mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Pokles objemu zakázek podle ní navíc přetrvává a firmy tak zaměstnávají výrazně méně odsouzených. Těch je v Kynšperku celkem 624, v pracovním procesu je přibližně polovina z nich.

Pokles se ovšem týká i pracovních příležitostí v provozech uvnitř areálu věznice. „Pracoviště jsou zachována, avšak při menším rozsahu objednávek než před pandemií. Firmy nemají zatím tolik zakázek,“ potvrdila Bělíková.

Vedení věznice proto intenzivně hledá možnosti dalšího pracovního uplatnění odsouzených, zejména do volných výrobních prostor uvnitř věznice. „Převážná část odsouzených totiž nesplňuje bezpečnostní podmínky pro zařazení na pracoviště mimo věznici a zaměstnávání uvnitř věznice je tak stěžejní,“ doplnila Petra Bělíková.

Dvouměsíční stopka

Na dva měsíce se práce zastavily i ve věznici v Horním Slavkově. „Postupem času se vše vracelo do normálu jako před pandemií. Nejvíce se podepsala na pracovištích pro automotiv. Stejně, jako v celé republice,“ popsala stav v Horním Slavkově mluvčí tamní věznice Marcela Vavřinovská.

V době koronakrize se však díky intenzivní komunikaci podařilo pracovníkům věznice udržet všechny smluvní vztahy. „Pouze v jednom případě byla výrobní činnost přerušena, ale v krátkém časovém horizontu přibližně půl roku byla spolupráce obnovena,“ doplnila mluvčí.

Specifikem věznice v Horním Slavkově je modelářská dílna. Ta jede na plné obrátky. „Ve spolupráci s partnerskou společností máme dle platné smlouvy nastavený harmonogram výroby modelů. V květnu tak byl dokončen model Břevnovského kláštera,“ uvedla Vavřinovská.

V červnu pak úspěšně skončila stavba modelu letohrádku Vojtěška, který je nedílnou součástí Břevnovského kláštera. „V současné době začínáme vyrábět model Baziliky sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě,“ dodala mluvčí.