O malé diabetiky pečují ve Varech na vyšší úrovni, v pandemii jich nepřibylo

  12:42
Centrum dětského diabetu v karlovarské krajské nemocnici se nově dostalo mezi špičky ve svém oboru. Splnilo náročná kritéria a získalo statut dětského diabetologického centra nižšího stupně. A zaznamenalo pro leckoho paradoxní trend. Díky izolacím v koronavirové pandemii malých pacientů nepřibylo.

MUDr. Petra Pelcová Hamzová v dětské diabetologické ordinaci Karlovarské krajské nemocnice při konzultaci a kontrole stavu a funkčnosti inzulinové pumpy šestileté pacientky Valerie. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dětští pacienti už nemusí složitě dojíždět do Prahy nebo do Plzně, jako tomu bylo ještě donedávna, navíc se daleko snadněji dostávají k nejlepší možné péči. Počínaje novými typy inzulínů, přes kontinuální monitoring glykemie pomocí senzorů až po chytré inzulínové pumpy, které pomáhají s dávkováním.

„Pro nás to znamená vzestup nákladů, ale také daleko lepší kompenzaci pacientů,“ říká vedoucí lékařka karlovarského centra Petra Pelcová Hamzová, která za úspěchem nového centra stojí.

O statut přitom může zažádat každé z více než padesáti pracovišť dětské diabetologie v republice, ne vždycky ale přísné podmínky splní. Výroční zpráva České národní dětské diabetické databáze za rok 2020 navíc ukázala, že karlovarské centrum je v péči o děti s cukrovkou třetí nejlepší v republice.

Ubylo viróz i nových případů

Aktuálně se karlovarské diabetologické centrum stará o 65 dětských pacientů ve věku od čtyř do 19 let. Takzvaných primozáchytů je zároveň letos zatím podstatně méně než v jiných letech. Důvod? Pandemie koronaviru a s ní spojená nedobrovolná izolace.

„Děti trávily většinu času mimo dětský kolektiv, takže netrpěly tak často na různé infekty. Právě kvůli opakované infekci se cukrovka prvního typu, která je v dětské populaci nejčastější, velmi často rozjede,“ vysvětluje Petra Pelcová Hamzová.

Když už se tak stane, první příznaky odhalí i rodič jako naprostý laik. „Dítě chodí často na toaletu, zároveň hodně pije, bývá unavené a někdy i rychle hubne. Může se přidat také noční pomočování. Když s těmito potížemi přijde rodič s dítětem k obvodnímu lékaři, ten už obvykle ví, co se děje,“ říká diabetoložka. Zpravidla pak následuje minimálně týdenní pobyt v nemocnici, během kterého je dětský pacient detailně vyšetřen.

„Většina našich pacientů si pak musí inzulín do těla dodávat. Buďto tak, že si jej píchají sami pomocí inzulínového pera, nebo používají inzulínovou pumpu,“ upřesňuje lékařka.

„Občas odhalíme i to, že cukrovku má některý z rodičů, nebo má maminka zánět štítné žlázy a tatínek celiakii. Jde o autoimunitní onemocnění, která mívají stejný genetický podklad jako cukrovka prvního typu. Proč se ale u dítěte cukrovka spustí a u jiného ne, byť se v rodině některé z těchto onemocnění vyskytuje, to přesně nevíme,“ dodává.

Každopádně je podle diabetoložky důležité na riziko pomyslet a dítě při podezření na onemocnění do specializovaného centra odeslat. „To ale funguje v regionu víc než dobře. Nestává se nám, že by přicházelo dítě ve špatném stavu, onemocnění se zachytí obvykle včas,“ dodává lékařka.

Dia děti a čísla

* S cukrovkou se v České republice léčí na 3 500 dětí.

* Péči o ně zajišťuje na 50 dětských diabetologických ambulancí.

* Jen 8 z nich má statut specializovaného diabetologického centra, mezi nimi to karlovarské.

* V roce 2013 se spustil projekt České národní dětské diabetické databáze ČENDA, jehož cílem je průběžně analyzovat výsledky léčby dětí s diabetem. Centrum v KV je aktuálně třetí nejlepší.

Glukometr i senzory

Od chvíle, kdy získalo karlovarské centrum svůj speciální statut, mohou rodiče mnoha z jeho pacientů po letech znovu prospat celou noc.

„Veškeré vymoženosti a novinky v léčbě totiž máme téměř ihned i my tady. Naprostá většina pacientů tak může mít nejen svůj glukometr, ale třeba i senzory, které hladinu krevního cukru snímají neustále. Díky kontinuálnímu monitoringu tak rodiče nemusí vstávat několikrát za noc, aby své dítě zkontrolovali. Udělá to za ně přístroj,“ upřesňuje lékařka.