Cheb začal s kácením stromů v parcích napadených kůrovcem

  15:12
Cheb začal kácet stromy napadené kůrovcem. V parcích a zahradách padne celkem šestadvacet suchých smrků, které odborníci označili jako hrozbu pro okolní porost.

Kácení uschlých stromů napadených kůrovcem v Riegerových sadech nedaleko nádraží v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Kácet se bude v ulicích Palackého, Bezručova, Ztracená, Riegrových sadech a v parku pod OBI. Prací se ujme odborná firma, která kvůli bezpečnosti bude muset ohradit kus veřejného prostranství. Žádáme veřejnost o respektování,“ uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková s tím, že napadené dřevo se musí z parků co nejrychleji odvézt, aby se brouk nedostal na další stromy v okolí.

Fotogalerie

Aby se brouk nerozšířil a nedošlo ke kalamitě, je třeba zasažené stromy porazit a odvézt co nejrychleji.

Cheb začal mít problémy s kůrovcem zejména v okolí železnice, po níž se přepravují kmeny stromů k dalšímu zpracování.

Usychající smrky s rezavým jehličím a odlupující se kůrou, pod níž jsou znatelné cestičky larev, se objevily nejdříve v Riegrových sadech a u nádraží.

K šíření nevítaného hosta přispívá i sucho a horko posledních let. Pokud má totiž strom dostatek vláhy, dokáže se s broukem vypořádat. Larvy, které se po náletu kůrovce vylíhnou a začnou likvidovat vrstvu lýka, zaleje pryskyřicí a tak je usmrtí.

V souvislosti s kácením chystá město pro veřejnost nový informační web nazvaný „Pasportizace stromů a stromových skupin“, kde si zájemci budou moci po zaregistrování prověřit aktuální informace o zdraví stromů a plánovaném kácení na území města.

„Na úpravu zeleně upozorňujeme vždy na internetových stránkách města Cheb,“ doplnila Liptáková.