iDNES.cz

Elektřina zvýší ceny jízdného, zdraží v Mariánských Lázních i Sokolově

  9:14
Jízdné v dopravních prostředcích MHD v Karlovarském kraji někde zvýší dražší elektřina. Připlatí si například cestující v Mariánských Lázních i Sokolově. Jízdné naopak zůstává na loňské výši v Karlových Varech nebo Chebu.

MHD v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Déle než deset let jezdili cestující trolejbusy mariánskolázeňské hromadné dopravy za stejné peníze. Vzhůru letící ceny elektřiny však letos donutily dopravce po dohodě s městem zvýšit jízdné. Týká se to hlavně časových, tedy měsíčních, čtvrtletních či ročních jízdenek. 

„Nárůst je od deseti do 25 procent. Je pravda, že provozovatel je závislý na ceně elektřiny, a ta doslova letí nahoru. Nárůst, který navrhovali, je jen na pokrytí nákladů. Město rovněž odsouhlasilo dodatečnou kompenzaci 20 milionů korun, vzhledem k investicím, které společnost letos čekají. Městská doprava začne s opravami měnírny a současně je v plánu rekonstrukce velké části vedení,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

S navýšením cen jízdného, které začalo platit minulou středu, musejí počítat i cestující v Sokolově, kde městskou hromadnou dopravu provozuje společnost Ligneta. Odrazí se to jak v cenách za jednotlivé jízdné, tak v časových jízdenkách.

„Nově dospělý zaplatí za jednu jízdu 25 korun, pokud uhradí lístek bankovní kartou, je cena 15 korun,“ uvedl Vladimír Meluzín, mluvčí sokolovské radnice. 

Oproti loňskému roku tak jde o nárůst o pět, respektive tři koruny. „Třicetidenní jízdenka pak bude stát 400 korun, namísto dosavadních 300. Devadesátidenní jízdenka dospělého vyjde na tisíc korun oproti dosavadním 800,“ řekl Meluzín. 

Město navíc dotuje ztrátu z provozu MHD. Sokolov za kalendářní rok 2022 uhradí roční zálohu na kompenzaci provozu MHD ve výši 13 723 200 Kč. To je téměř o 3,7 milionu více než loni.

Cheb a Vary ceny nemění

V Karlových Varech a Chebu zůstává jízdné nezměněné. Chebský starosta Antonín Jalovec prostřednictvím svého Facebooku ujistil, že vedle dalších komodit, které může město ovlivnit, neporoste ani cena jízdného v MHD.

V současnosti tak dospělý zaplatí základní jízdné 20 korun, pokud však jízdenku uhradí bankovní nebo čipovou kartou, bude mít cestu o šest korun levnější. Čipová karta nabitá na třicet dnů přijde na 350 korun, devadesátidenní pak vyjde na 800.

Ani v krajském městě nemusejí cestující sáhnout hlouběji do peněženky. I přes zvyšování cen energií a covidovou dobu, která pro dopravní podnik znamenala významný pokles tržeb, zůstává jízdné i nadále stejné.

„Dopravní podnik má samozřejmě výpadky příjmů, stejně jako většina dopravců a provozovatelů služeb. Dobré manažerské řízení podniku a finanční výpomoc města ale stále udržuje náš dopravní podnik v dobré kondici. Ten tak může nabízet i nadále kompletní servis svým cestujícím za nezvýšené ceny,“ uvedl Tomáš Trtek, první náměstek karlovarské primátorky města.

Dopravní podnik provozuje kromě autobusů městské hromadné dopravy i obě lanové dráhy.

„Ta na Dianu byla v loňském roce velmi vytížená i během vánočních svátků. Lidé se s ní mohou opět svézt po pravidelné odstávce, která začíná 10. ledna, od 5. února 2022. Do té doby na lanovce probíhá každoroční údržba tratě, vagonů nebo například vyhlídkové věže,“ řekl ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary Lukáš Siřínek.

Druhá z karlovarských lanovek, která vede k hotelu Imperial, je naopak v provozu a jezdí denně už od 7.45 do 19.04.

zpět na článek