Zloději zničili měděnou sochu anděla z karlovarské rodinné hrobky Puppů

  15:10
Policisté vypátrali dvojici mužů, kteří se v lese nedaleko silnice pokoušeli rozřezat měděnou sochu anděla z rodinné hrobky Puppů na karlovarském hřbitově. Na podezřelé upozornil v pondělí kolem deváté hodiny ráno svědek. Hlídka sice muže na místě nezadržela, ještě téhož dne se je ale podařilo vypátrat. Socha už je však nenávratně poškozena.

„Policisté po příjezdu na místo díky osobní a místní znalosti poznali, že jde o sochu anděla z hrobky významných rodin působících na Karlovarsku,“ uvedla karlovarská policejní mluvčí Eva Valtová. 

Podle Miroslava Kučery, ředitele Správy lázeňských parků, která spravuje i drahovický hřbitov, pochází socha anděla z rodinné hrobky Puppů.

„Jaká vznikla škoda, zatím netušíme,“ uvedl Kučera. Na jejím určení podle něj pracují zástupci muzea a památkáři. „Jedna věc je ale škoda materiální, druhá historická. A ta bude, jak se říká, nevyčíslitelná,“ podotkl Kučera.

Takřka jisté podle ředitele Kučery je, že sochu, kterou z lesa dostali až hasiči, nepůjde opravit. Její poškození je značné, andělovi například chybí ruka.

„Otázkou tedy je, co se sochou bude dál. Zatím je na hřbitovní správě. Pokud opravit půjde, kdo to zaplatí? Stejně tak, kdo zaplatí případnou kopii? Anebo skončí v depozitáři muzea?“ naznačil Kučera.

Správa lázeňských parků na opravu, případně výrobu kopie díla, nemá prostředky.

Hrobka rodiny Puppů je v majetku města. „Situaci kolem jejího poškození budeme řešit,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Případ nadále vyšetřují kriminalisté. Muže, kteří se pokusili sochu rozřezat, policisté vyslechli a propustili.

Historie rodu Puppů sahá do roku 1767, kdy přišel do Karlových Varů pracovat Johann Georg Pupp. Český sál, základ pozdějšího hotelu Pupp, koupil v roce 1778.