iDNES.cz

Víc klientů, ale méně sponzorů. Hospicová péče se v době pandemie změnila

  12:20
Umírání za časů koronaviru se změnilo. Domácí hospice v Karlovarském kraji mají víc klientů, ale paradoxně méně peněz. Pět regionálních provozovatelů domácí hospicové péče nyní dostane od kraje dotaci ve výši tři miliony korun, peníze by se na jejich účtech měly objevit každým dnem.

Chebský mobilní Hospic sv. Jiří. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Alespoň bude v příštích pár týdnech na výplaty sester,“ řekla ředitelka Hospice sv. Jiří v Chebu Alena Votavová.

Za každou korunu je zejména letos ráda. Přibylo totiž klientů, ale sponzorů v době covidové pandemie ubylo. A to dost zásadně. Na rozpočtu podobných zařízení je to teď dramaticky znát.

Třímilionovou dotaci zastupitelé Karlovarského kraje odsouhlasili jednohlasně.

„Domácí hospicová péče není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění a její poskytovatelé jsou na různé příspěvky a sponzorské dary odkázáni. Přitom nabízejí hospicovou péči v domácnostech čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Považuji za nutné, abychom je podpořili,“ vysvětlil radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš. 

„Peníze se hodí zvláště teď, kdy ubylo charitativních akcí, nevypisují se žádná grantová řízení a sponzoři mají úplně jiné starosti,“ dodala ředitelka chebského hospice Alena Votavová.

Nebylo kdy se rozloučit

Situace hospiců je o to složitější, že počet lidí, kteří jejich služby potřebují, se letos navýšil v průměru o více než deset procent. I tady hraje svou roli covidová pandemie. Léčebny dlouhodobě nemocných byly stejně jako nemocnice na jaře zavřené a příbuzní pacientů za nimi nemohli.

„Někteří se s tím nechtěli smířit a rozhodli se jednat. Své blízké si odvezli a doma se o ně společně s námi postarali. Nejspíš tomu nahrál i fakt, že byl nouzový stav a lidi pracovali z domova nebo se starali o děti, které nechodily do školy,“ vysvětlila Votavová nárůst počtu klientů domácí hospicové péče v kraji.

Zájem o umírání doma registruje i známá organizace Cesta domů. „Staráme se o umírající v rámci Prahy, ale zároveň provozujeme webový portál Umírání.cz, kde shromažďujeme důležité informace pro lidi z celé republiky. Jeho čtenost v poslední době neustále roste,“ potvrdila Lenka Váňová z vedení organizace.

Ve spolupráci s agenturou STEM/MARK zároveň Cesta domů provádí pravidelně výzkum veřejného mínění o postojích veřejnosti k otázkám souvisejícím se smrtí. Aktuálně si celých 78 procent Čechů přeje zemřít v domácím prostředí, přitom ale právě tolik lidí umírá v nemocnicích nebo v léčebnách. 

„Dobrou zprávou je, že už se lidé tolik nebojí o umírání doma přemýšlet a že to přestává být v české společnosti tabu. Šest lidí z deseti však ještě stále nedokáže se svými blízkými o svých přáních ohledně vlastní smrti nahlas mluvit. To je škoda,“ uvedla Lenka Váňová.

Postarají se i o příbuzné

Domácí hospice se nestarají pouze o umírající, ale i o jejich příbuzné. Ještě rok po úmrtí blízkého bývají s těmito lidmi v kontaktu a pomáhají jim se s těžkou situací vyrovnat. Nově ale i těm, kterým příbuzní nezemřeli doma, ale v nemocnici. 

„Zavolají nám, že se nestihli rozloučit. Že jim maminka umřela na covidovém lůžku a oni za ní nemohli. I těm dneska pomáháme se s takovou ztrátou vyrovnat,“ doplnila ředitelka chebského Hospice sv. Jiří Alena Votavová. 

Také sokolovský hospic Motýl, který pracuje pod spolkem Střípky, už netrpělivě na dotační peníze z kraje čeká.

„Potřebujeme nakoupit nějaké pomůcky a hlavně polohovací postele. I nám letos sponzoři chybějí. Živnostníci, kteří nás podporovali v uplynulých šesti letech, řeší letos úplně jiné věci. Je to divný rok,“ potvrdila vedoucí hospice Kateřina Trnková.

Za šest let trvání doprovodila společně se svými kolegy téměř stovku umírajících. S pozůstalými je leckdy v kontaktu třeba i dva roky.

„Potřebujeme vědět, že už mají truchlení za sebou a že se jim život vrátil zpátky do normálu. I to je pro nás velmi důležité,“ uzavřela Kateřina Trnková ze sokolovského Motýla.

zpět na článek