Hasiči z Kyselky mají nové vozidlo, potřebují ale také větší zbrojnici

  12:12
Dobrovolní hasiči z Kyselky na Karlovarsku mají nové zásahové vozidlo, ale nemají ho kde parkovat. Ve stávající zbrojnici totiž není místa nazbyt a nová Scania se do ní vejde jen tak tak.

Objekt bývalé Mattoniho expedice v uliční frontě domů na nábřeží Ohře v Kyselce - uvažuje se o využití expedice jako nové hasičské zbrojnice místního sboru dobrovolných hasičů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Řešením by mohlo být přestěhování zbrojnice. V úvahu přichází objekt někdejší expedice minerálkovny, nyní součást historického bloku domů, který opravuje obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

„Byla by to exkluzivní hasičská zbrojnice,“ připouští starosta Kyselky Aleš Labík. Nové výjezdové vozidlo je podle něj splněným snem místních dobrovolných hasičů. Snem, který vyšel na více než 6,5 milionu korun.

Na jeho financování se vedle obce podílelo generální ředitelství hasičů, přispěly i společnosti Mattoni 1873 a nedaleké Doupovské Hradiště. A splněný sen si zaslouží i snové stanoviště.

Jenomže na to si budou muset hasiči ještě nějakou dobu počkat. Stále je totiž ve fázi oprav. A ty podle ředitele obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Miroslava Perouta ještě nějakou dobu potrvají.

Problém, který rekonstrukci prodražil o milion korun, tkví v krovu objektu. Ten původní dřevěný totiž vzal v 80. letech za své. Nahradila jej ocelová konstrukce.

Krovy jsou nové a dřevěné

„Letos je to tak, že na celém objektu jsou krovy nové, dřevěné, vyrobené klasickou tesařskou technologií,“ přiblížil stav bývalé expedice Perout.

Důvodem, proč došlo k náhradě nevhodné ocelové konstrukce kopií původních krovů, je fakt, že správní rada loni definovala, co by mohlo být v objektu s památkově vzácným secesním průčelím po skončení rekonstrukce.

„Částečně by to mohl být multifunkční sál pro potřeby obce i naší společnosti a částečně právě hasičská zbrojnice,“ přiblížil rozhodnutí správní rady Perout.

Další rozpracovanou akcí při obnově historického areálu lázní je Jindřichův dvůr, kde skončila obnova zinkové části nástavbové věže. Konstrukci bylo nutné sejmout, tím se zjistilo, že hrázdění pod ní je také v havarijním stavu. Rozpočet na opravu je asi 480 tisíc korun.