iDNES.cz

Karlovarský kraj zabojuje o euromiliardy, pomohou s novými pracovními místy

  9:14
Karlovarský kraj má jako strukturálně postižený region šanci na evropské miliardy z Fondu spravedlivé transformace. Do něj chystá více než stovku projektů z jedenácti souhrnných oblastí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Další snižování počtu zaměstnanců čeká v prosinci společnost Sokolovská uhelná. Tentokrát dojde na pracovníky v těžebním úseku v souvislosti se zrušením noční směny v lomu u Lomnice. Pomocnou ruku lidem, kteří kvůli útlumu těžby hnědého uhlí přijdou o práci, nabízí jak Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje, tak i Fond spravedlivé transformace. 

Karlovarský kraj jako strukturálně postižený region má totiž jako jeden ze tří českých krajů šanci dosáhnout v rámci tohoto fondu na evropské peníze. Podle hejtmana Petra Kubise je na tuto možnost dobře připravený.

„Máme připravených více než sto konkrétních projektů v jedenácti oblastech,“ konstatoval hejtman. 

Patří mezi ně například podpora malého a středního podnikání, podpora inovací či nové příležitosti v tradičních odvětvích. „Celková hodnota těchto projektů přesahuje 70 miliard korun,“ podotkl hejtman.

Jedním ze základních kritérií všech těchto projektů je vedle realizovatelnosti i tvorba nových pracovních míst v regionu. Toto téma se podle Jiřího Štěrby, zástupce zmocněnce hejtmana Karlovarského kraje pro Restart regionu, prolíná většinou projektů.

„Zabývají se ale také využitím obnovitelných zdrojů, odpadovým hospodářstvím, vědou a výzkumem, ekonomickou diverzifikací či budováním atraktivních odvětví,“ upřesnil Štěrba. 

I samotná Sokolovská uhelná však hledá cesty, jak zmírnit dopady omezování těžby hnědého uhlí.

„Aktivně se připravujeme na transformaci a na přechod z těžby na jiná odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje, průmyslové zóny či využití lokality kolem jezera Medard,“ naznačil Pavel Tomek, první místopředseda představenstva Sokolovské uhelné. 

Komunikace s vedením kraje je podle něj velmi intenzivní. „Dává nám to obrovský prostor pro přípravu využití financí z tohoto fondu,“ doplnil Tomek.

Ostrov zdraví v Evropě

Šanci čerpat evropské prostředky mají ovšem i města. „Z pohledu starosty Ostrova rozhodně vidím, že jsme neztratili žádný čas, nezaspali jsme a příprava na čerpání peněz kontinuálně pokračuje,“ řekl starosta Ostrova Jan Bureš.

Krajský radní Josef Janů připomněl, že mezi tématy kraj akcentuje i lázeňství a cestovní ruch, aby byl region nadále vnímán jako „ostrov zdraví“ v Evropě.

V pomoci lidem, kterých se dotkl útlum těžby, se ovšem angažuje i krajská hospodářská komora. Její projekt se jmenuje Rozjeď byznys.

„V jeho rámci nabízíme především mentoring začínajícím podnikatelům. Každému z nich je vytipován vhodný mentor, zkušený podnikatel, který s ním individuálně pracuje v rozsahu minimálně 20 hodin a provede ho veškerými kroky nutnými k zahájení podnikání,“ popsal základní ideu projektu Tomáš Linda, předseda představenstva krajské hospodářské komory.

Zájem o tuto službu podle něj zatím projevilo pět někdejších zaměstnanců Sokolovské uhelné. „Se dvěma z nich aktuálně intenzivně pracují naši mentoři,“ upřesnil Linda.

Pro zájemce o podnikání připravila před nedávnem komora online seminář, kterého se zúčastnilo dalších osm lidí.

zpět na článek