Slavné karlovarské budovy se opět rozzáří a ožijí hrou světel

  12:44
Karlovy Vary se opět rozzáří. Během páteční a sobotní noci ulice města ožijí barvami, světelnou show, videomappingem, hudbou, tajemnými přízraky a mystickými příběhy. Připraven je už šestý ročník festivalu VARY°ZÁŘÍ.

Projekce na karlovarské Alžbětiny lázně při světelné show. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Letošní karlovarský festival světla nese přívlastek Přízraky z jiných světů a návštěvníkům slibuje show, díky které se na chvíli odpoutají od problémů všedních dnů.

„Budeme si pohrávat s lokálními tématy a zároveň otevírat vrátka fikci a imaginaci,“ popsal Josef Dlohoš, ředitel Infocentra města Karlovy Vary.

„Nechceme toho dopředu říci až příliš, ale můžeme prozradit, že například Grandhotel Pupp obsadí nestvůra, která jako by z oka vypadla bájnému Krakenovi, Zámecká věž se promění na maják uprostřed oceánu, nebo že kostel sv. Máří Magdalény se na malou chvíli přenese do cizích sci-fi světů ze známých filmů,“ dodala Pavlína Kyselová z karlovarského infocentra.

Únik do říše fantazie

Velkolepá bude také projekce na Alžbětiny lázně, díky které se návštěvníci dozvědí něco o tom, jak planeta Mars mohla ovlivnit vznik našich slavných karlovarských pramenů. Ve Dvořákových sadech bude zase možné potkat světlonoše, kteří v synchronizovaném závodě upozorní na partnerskou akci City triatlon Karlovy Vary a přetvoří na malou chvíli park ve virtuální stadion. 

Ozvláštněna bude také procházka po Goethově stezce, kde se objeví instalace tvořená očima reálných zvířat od velblouda, přes ještěry, ptáky, až po mořské živočichy. „Říkáme si, že lidé v těchto dobách rádi trochu uniknou z všední reality. Snad festival inspiruje lidi k tomu, aby měli větší nadhled a uměli se na věci dívat z jiného úhlu pohledu,“ dodala Kyselová.

Letošní novinkou je prodloužení světelné stezky městem. „Je to nejdelší trasa v historii festivalu, má přes tři kilometry a 11 stanovišť s projekcemi. Začíná videomappingem u Alžbětiných lázní a končí tajemnou interaktivní zábavou v Poštovním dvoře,“ vysvětlil Dlohoš.

„Ještě raději ale říkáme, že naše trasa má dva začátky - je totiž jedno, z jaké strany se na festival vydáte. Doufáme, že hodně lidí začne netradičně spíše právě od Poštovního dvora a letního kina. Nebo si trasu rozdělí do dvou dnů,“ dodala Kyselová.

Motivací k prodloužení stezky byla snaha o větší bezpečnost celé akce v souvislosti s pandemií koronaviru. „Návštěvníci se tak po městě více rozmělní a nebudou na jednotlivé projekce čekat v tak velkých hloučkách,“ vysvětlila pracovnice infocentra. 

Tím, že se celá akce odehrává venku pod širým nebem, jsou dále pouze doporučené obličejové roušky a zároveň zachování odstupu až dva metry mezi lidmi. Na všech místech s interakcemi bude k dispozici dezinfekce.

Tomu, aby lidé nezačínali svou procházku jen od Alžbětiných lázní, se snaží město vypomoci také posílením nočních spojů na trase Tržnice-Richmond a zpět. „Autobusy s označením VARY°ZÁŘÍ jsou navíc pro návštěvníky zcela zdarma,“ upřesnil Dlohoš.

Doprovodný program

Pořadatelé se také rozhodli přidat na cestu více interaktivních prvků. „V prostorách Galerie umění bude připraven workshop, kde si návštěvníci mohou připravit svůj vlastní světelný kousek, který potom umístí na louku u letního kina. Díky tomu by zde měla vzniknout největší land-artová instalace v České republice. Toto stanoviště nazýváme také Meditační louka,“ vysvětlila Kyselová.

Akce se koná v pátek a sobotu 10 a 11. září. Na několika stanovištích bude kromě světelných show připraven i doprovodný program. Na Divadelním náměstí zahraje kapela Funky Monx, Laura a její tygři a DJ Malalata, ve Dvořákových sadech DJ Chris Kaufman a DJ Hrusha. Doprovodný program startuje v pátek i sobotu ve 20:00, světelná show od 21:00 do půlnoci.

Autoři: