iDNES.cz

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

  14:02
Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních letadel. Plán nezastavily ani protesty některých obyvatel okolních obcí, politiků či profesních asociací.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje, kde dnes zasedá jeho zastupitelstvo. To projedná jejich petici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Smlouva je uzavřena od 6. května. Škola F Air už na webu a sociálních sítích nabízí kurzy budoucím pilotům privátních letounů. Začít s nimi chce v červnu. Informace vyvolala nelibost odpůrců výcviku.

Podle jednatele letiště, které patří kraji, Jiřího Pose smlouva poměrně významně reguluje provoz školy.

„Kromě prostorového a časového omezení, kdy se nelétá o svátcích a v neděli, v sobotu od 9 do 19 hodin a nelétá se v noční době po 22. hodině a před 6. hodinou ranní, jsou závazně určeny i typy provozovaných letadel s nízkou hlučností a typy výcviku bez akrobacie,“ uvedl.

Smlouva podle něj stanovila také trajektorie pro severní a jižní okruh, které vedou mimo osídlené území, s minimální výškou letu 300 metrů nad terénem. „Ostatní výcvikové prostory jsou vzdáleny od města minimálně deset kilometrů,“ doplnil.

Letiště, které na tom nebylo v předchozích letech nejlépe, nyní očekává, že objem výnosů díky škole dosáhne minimálně 2,5 milionu korun ročně. „Přímý ekonomický efekt, který bude mít provoz školy pro region v tržbách, je ve výši přes 90 milionů korun za období pěti let,” uvedl Jiří Pos.

Podle šéfa výcviku školy F Air Michala Markoviče je nynější nabídka kurzů, které potrvají tři měsíce, jakýmsi testovacím provozem. „Nyní budeme mít asi deset či jedenáct studentů. Větší skupina přijde na přelomu srpna a září,“ řekl Markovič.

Proti výuce na karlovarském letišti ale dál hodlá bojovat Spolek přátel Olšových Vrat, který se obává zejména hluku, vlivu na životní prostředí a zpochybňuje ekonomický přínos vzhledem k možným rizikům. Se smlouvou se členové spolku seznamují.

„Zajímá nás, zda jsou všechna povolení v pořádku. Budeme hlídat každý krok,“ řekl zástupce spolku Vladimír Melichar.

Spokojené nejsou podle primátorky Andrey Pfeffer Feklové (za ANO) ani Karlovy Vary, jejichž zastupitelé v prosinci vedení radnice vyzvali, aby město vyjednávalo o zrušení záměru (podrobněji v článku Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air).

„Nevyjednali jsme podmínky, jaké jsme chtěli, ale vzhledem k tomu, že město není majitelem letiště, tak jsme do toho více vstupovat nemohli,“ uvedla primátorka.

Zároveň připomněla nabídku, aby Karlovy Vary do krajské společnosti finančně vstoupily. Podle primátorky by se tím město zavázalo k miliardovým investicím, na které nemá. Stížnosti kvůli leteckému provozu na radnici zatím nedorazily.

Škola chce být dobrým sousedem, nikoli buldozerem

Opoziční zastupitel a exprimátor Petr Kulhánek (KOA) připomněl, že proti zřízení letecké školy se nepostavily jen Karlovy Vary, ale také Asociace hotelů a restaurací či Sdružení léčebných lázní, a to kvůli zásadnímu ohrožení klidu a kvality životního prostředí v největších českých lázních.

„Je správné, že rozvoj letiště je jednou z priorit kraje. Tato snaha by však měla být v souladu s původním účelem letiště, tedy přivážet do lázní hosty. Současné kroky však bohužel vedou přímo proti podstatě fungování mezinárodního letiště a zejména proti zájmům Karlových Varů, v blízké budoucnosti prémiové lázeňské destinaci zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO,“ varoval Kulhánek.

Opoziční zastupitel Pavel Sušanin (Piráti), očekával společně s kolegy větší snahu o to, vyjednat co nejlepší podmínky smlouvy. Například bezletové soboty. „Spolupráci považujeme za lepší variantu, než provoz úplně bez vlivu kraje nebo města. Protože jak již bylo dříve řečeno, Karlovarský kraj je vlastníkem letiště, ale provoz je zcela mimo jeho kompetence,“ řekl.

Michal Markovič ujistil, že F Air chce být dobrým sousedem, nikoli buldozerem. „Připomínky okolních obcí a občanů vnímáme a děláme maximum, abychom jim vyhověli. Podmínky smlouvy jsou pro nás limitující, ale chápeme je a přihlásili jsem se k nim,“ uvedl.

Protesty odpůrců letecké školy před krajským zastupitelstvem

28. února 2019

zpět na článek