Dětský festival Oty Hofmana bude letos dřív, chce se vyhnout omezením

  15:08
Pojďme se bavit, než nás opět zavřou! Pod tímto heslem se organizátoři 53. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana rozhodli, že letos šanci na zorganizování filmového svátku dětského diváka nepromarní.

Diváci se na festivalu Oty Hofmana v Ostrově setkají i s Lucií Vondráčkovou. | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Loni totiž pořadatelé museli všechny akce a veškerá představení odvolat den po slavnostním zahájení, festival se tak bude letos konat téměř s měsíčním předstihem. Festival potrvá od čtvrtka 16. září do úterý 21. září.

„Obvykle začíná festival až druhý týden v říjnu, ale my jsme přesvědčeni o tom, že po volbách se kvůli zhoršené epidemiologické situaci kultura opět zavře, nebo alespoň výrazně omezí. Musíme to tedy stihnout teď,“ vysvětluje změnu termínu konání ředitel festivalu a zároveň šéf ostrovského domu kultury Lukáš Lerch. 

I tak byl však problém sehnat ty, o které jde na festivalu Oty Hofmana především – samotné dětské diváky.

Některé školy účast odmítly

Už tradičně jsou během festivalu do kina zvány školy z Ostrova i širokého okolí. „Letos ale účast hned několik z nich odmítlo. I když byl pro třeba i ředitel školy, školská rada ho přehlasovala. Jen v Ostrově se to týká hned dvou institucí,“ přibližuje organizační problémy s letošním ročníkem programová ředitelka dětské filmové přehlídky Ilona Hálová. 

Řada škol však už naopak svou účast definitivně potvrdila a dětem ani pedagogům prý nebudou vadit ani nutná protiepidemická opatření. „Jednotlivé školy se totiž nemohou mezi s sebou mísit, jedna škola proto obsadí před představením balkon, druhá přízemí velkého kinosálu a po skončení filmu budou i odděleně kulturní dům opouštět. Pro mateřské školy pak máme zvláštní vchod, aby se s testovanými školáky nepotkaly vůbec,“ upřesňuje Hálová.

Festivalu bude tradičně předcházet v předvečer jeho zahájení lampionový průvod a na účast v něm je každý zván už ve středu 15. září. „Místo obvyklého ohňostroje ale letos poprvé plánujeme laser show a průvod doprovodí světelné loutky divadelního studia V.O.S.A,“ láká na zahájení festivalu a procházku městem, která je naplánována na 19.30 hodin, Ilona Hálová. 

Ta je zároveň spokojená s účastí osmi soutěžních filmů včetně předpremiéry, a to volného pokračování úspěšné rodinné komedie z roku 2012 Tady hlídám já. „Celorepubliková premiéra filmu Tady hlídáme my se koná až v říjnu, takže v Ostrově snímek režiséra Juraje Šajmoviče v hlavních rolích s Lukášem Vaculíkem a Veronikou Divišovou, bývalou dětskou hrdinkou, dnes teenagerkou, uvidí diváci úplně poprvé,“ upozorňuje programová ředitelka.

Přehlídku soutěžních filmů doplní i tři studentské a také bohatý doprovodný program. „Chystáme besedy s tvůrci, autogramiády, tvořivé dílny i koncerty, většinu z nich pak ve venkovních prostorách. Ještě stále platí, že lidé se kvůli koronaviru raději baví venku, než by šli na koncert nebo do divadla pod střechu,“ vysvětluje Lukáš Lerch. 

Zábava se protáhne

Letos tak bude na Mírovém náměstí před domem kultury opět po dvou letech postaveno šapitó, kde se budou děti se svými oblíbenými umělci i tvůrci potkávat. „Chystáme tady talk show se Zdeňkem Troškou a Lucií Vondráčkovou, která zavzpomíná na všechny pohádky, ve kterých kdy hrála, děti se tu setkají i s Lukášem Vaculíkem, Jitkou Ježkovou nebo Nelou Boudovou,“ dodává programová ředitelka festivalu. 

Ten letos vyjde na milion a šest set tisíc korun a podle Lukáše Lercha se oproti předešlým ročníkům prodraží hlavně kvůli covidu: „Najmout jsme museli například více brigádníků, kteří budou u vstupů na venkovní akce i na filmové projekce hlídat bezinfekčnost návštěvníků.“

Poté, co bude v úterý 21. září festival slavnostně zakončen projekcí vítězného filmu, se ale šapitó bourat nebude. Na přehlídku dětských filmů totiž plynule naváže mezinárodní festival dětského amatérského divadla Soukání, který skončí v sobotu 25. září. 

Ostrovský kulturní maraton pak vyvrcholí o den později, kdy se budou ve městě konat Klášterní slavnosti a oblíbená Michaelská pouť.