V Chebu otevřeli denní stacionář pro seniory, odlehčí pečujícím rodinám

  15:14
V chebské Dlouhé ulici začal fungovat denní stacionář pro lidi s postižením a pro seniory, kteří jsou závislí na pomoci druhých. Nová služba odlehčí lidem, kteří dlouhodobě pečují o své blízké. Mohou tak například chodit do práce nebo získají čas na odpočinek.

Petra Tomková, ředitelka městské příspěvkové organizace Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, při slavnostním otevření denního stacionáře pro seniory. (3. ledna 2022) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na ploše přes sto metrů čtverečních vznikla společenská místnost s kuchyňkou a přímým vstupem na oplocený dvůr, dvě místnosti pro odpočinek klientů a velkorysé sociální zázemí. Nechybí sklad a místnost pro sociální pracovníky. 

Zařízení vybudovalo město Cheb, náklady na stacionář byly 3,8 milionu korun.

„Okamžitá maximální kapacita je deset klientů. K dispozici tu mají kvalitní polohovací křesla, která lze sklopit až téměř do lehu, ale zároveň se i naklání dopředu a tím člověku ulehčují vstávání. Využít mohou rovněž dvě odpočinková lůžka. Minimálně dvakrát denně jsou plánovány aktivizační činnosti, vždy podle schopností uživatele služby. Počítá se rovněž s obědem, dopolední a odpolední svačinou,“ přiblížila Petra Tomková, ředitelka Správy zdravotních a sociálních služeb, která je příspěvkovou organizací města Cheb. 

Uvedla, že denní stacionář navazuje na pobytovou službu Mája, která je určená dětem a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením nebo s jiným zdravotním postižením ve věku od tří do maximálně 26 let. Starším pak bude sloužit právě denní stacionář, kde se o klienty budou starat tři sociální pracovnice. 

„Otevřeno bude od pondělí do pátku od 7 do 15:30 hodin. Praxe ukáže, zda je provozní doba takto nastavená správně nebo zda se bude ještě upravovat podle potřeb klientů,“ upřesnila ředitelka Petra Tomková s tím, že služba je určena primárně pro obyvatele Chebu a nejbližšího okolí.

Deset míst bude zatím stačit

Chebský místostarosta Jiří Černý si myslí, že kapacita zařízení bude dostačující. „Pokud se poptávka po této službě zvýší, budeme reagovat. Ale pro začátek bude deset míst určitě stačit,“ řekl Černý. 

Připomněl, že kvůli napjatému rozpočtu v uplynulém roce hrozilo, že projekt skončí pod čarou. „Nakonec jsme se domluvili, protože Cheb tuto službu potřebuje. Něco jsme i ušetřili, většina vybavení pochází ze zrušeného domova pro seniory v Dragounské ulici,“ dodal.

Denní stacionář vznikl z části bývalé restaurace a hotelu Hradní dvůr v historickém centru, který město Cheb před časem koupilo. Součástí rekonstrukce byly i celkové úpravy vnitřních prostor, které si vyžádaly další náklady. 

„V domě totiž plánujeme adaptaci bytů ve vyšších patrech, takže tohle byl takový základ. Podařilo se rovněž ve spolupráci s firmou Terea dům napojit na centrální zásobování teplem. V sousedním objektu už slouží klub seniorů a jsou tam pro ně i ubytovací kapacity, takže se to vhodně doplňuje,“ doplnil starosta Antonín Jalovec.

Dodal, že v průběhu jara se ještě uskuteční úpravy přilehlého nádvoří, které by rovněž mělo sloužit klientům denního stacionáře. Lidé tak budou mít příležitost dostat se ve dnech, kdy to počasí dovolí, na sluníčko a čerstvý vzduch.