Městské kasy se navzdory covidu plní lépe, než radnice v kraji čekaly

  9:14
Velice opatrně přistupovali odborníci na finance k tvorbě rozpočtů měst a obcí na letošní rok. Obávali se totiž toho, že bude pokračovat propad v daňových příjmech, který zaznamenali v roce 2020. Zatím to ale vypadá, že v Karlovarském kraji se situace vyvíjí příznivěji, než na radnicích očekávali.

„Doba byla koncem loňského roku velmi nejistá, predikovali jsme propad příjmů. Odhad byl, že bychom se mohli dostat až někam k 500 milionům korun, přičemž například v roce 2019 byl daňový příjem města do rozpočtu 614 milionů. Naštěstí se ukazuje, že situace je nečekaně dobrá,“ pochvaloval si starosta Chebu Antonín Jalovec.

V prvních sedmi měsících roku tak příjmy převyšují asi o 18 milionů částku, která měla podle předpokladů do městského rozpočtu přitéct. 

„Je tam samozřejmě velký propad hlavně u daně z příjmů fyzických osob, na straně druhé u daně z příjmu právnických osob či daně z přidané hodnoty jsme naopak výrazně nad plánem, který by odpovídal této části roku. Navíc je tam ještě určitá kompenzace ze strany státu. Takže když to shrnu, dá se říct, že jsme na tom v příjmové stránce výrazně lépe, než jsme očekávali,“ naznačil Jalovec.

Dodal, že na straně výdajů se z hlediska odčerpávání investic v první polovině roku nedařilo tak, jak radnice předpokládala. Město rovněž nezískalo některé dotace, s nimiž počítalo. Chybí mu například finanční podpora státu na cyklostezku do Waldsassenu nebo na rekonstrukci Karlovy ulice. 

„Díky vyšším příjmům tady vznikl určitý finanční polštář, který nyní může posloužit k tomu, abychom absenci dotací vykompenzovali. Určitě nebudeme muset výdaje města omezovat a v případě, že by opět nevyšly nějaké dotace, máme kam sáhnout,“ doplnil Jalovec.

Negativní dopad má zrušení superhrubé mzdy

Na tempo, jakým se v prvním pololetí plnila městská kasa, si nestěžují ani v Karlových Varech. „Celkově se dá říci, že plnění rozpočtu zatím nepřineslo žádné zásadní nepříjemné překvapení, rozpočet už dopředu počítal s tím, že nás letos nečeká žádný extra bohatý rok, a byl proto už od začátku úsporně nastavený,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Plnění příjmů za první polovinu roku 2021 je v případě Karlových Varů na 57 procentech předpokladu na celý rok 2021. Příjmy města ze sdílených daní jsou podle Kopála výrazně ovlivněné změnou daňových zákonů a zákona o rozpočtovém určení daní účinnou od ledna 2021. Naopak vyšší je plnění zejména u daně z příjmů právnických osob.

Na výdajové straně rozpočtu zatím Karlovy Vary utratily 33 procent z plánované částky, v případě kapitálových výdajů dokonce jen devět procent.

„Zvýšené čerpání těchto výdajů se dá předpokládat především v druhé polovině roku. Půjde především o dokončení větších investičních akcí, které se obvykle rok předem narozpočtují, na začátku roku se začne soutěžit, aby se během roku mohlo realizovat, a fakturace pak dobíhá v druhé polovině roku. Typický příklad je třeba Dvorský most, prázdninové rekonstrukce škol a podobně,“ dodal Kopál.

V Aši se plánované příjmy plní z 57 procent, z toho daňové jsou na 56 procentech. 

„Příjmy z daní se vyvíjely v prvním pololetí víceméně tak, jak jsme očekávali, když jsme rozpočet jako velmi úsporný připravovali. Větší propad registrujeme u daní ze závislé činnosti, což jsou ty, které platí zaměstnanci jako daň z příjmu. Tady na nás dopadá vládní reforma, tedy zrušení superhrubé mzdy. V případě Aše to je oproti loňsku propad o milion korun měsíčně, což je poměrně hodně. Na druhou stranu nás navzdory covidu příjemně překvapily daně právnických osob a o něco vyšší je i daň z přidané hodnoty,“ konstatoval ašský starosta Dalibor Blažek.