Cyklovýlety se stávají hitem, půjčovny drah nakoupí nová kola

  17:50
Stále více zájemců mají cyklopůjčovny Českých drah v Karlovarském kraji. Letos nakoupí nová kola a očekávají, že výpůjček díky většímu zájmu o domácí turistiku ještě stoupne.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Letos se lidem cyklopůjčovny otevřely až v polovině června. Fungují ve stanicích Karlovy Vary, Karlovy Vary Dolní nádraží, Cheb, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Aš a Sokolov. Podporuje je také Karlovarský kraj.

„Obliba cyklopůjčoven v našem kraji postupně stoupá. Jen v uplynulém roce jsme evidovali na 980 výpůjček jízdních kol, elektrokol a koloběžek, což bylo o 172 výpůjček více než v předcházejícím roce,“ informoval krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů

Lidé si nejčastěji půjčovali kola ve větších městech, jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Cheb, odkud pak vyráželi na výlety do celého regionu.

„V letošním roce navíc očekáváme, že kvůli doznívající pandemii koronaviru poroste zájem o domácí turistiku a cykloturistiku,“ řekl radní.

To je podle něj i jeden z důvodů, proč kraj odsouhlasil Českým drahám dotaci ve výši 150 tisíc korun. Peníze jsou určené na nákup nových jízdních kol a elektrokol včetně příslušenství a zajištění pravidelného servisu. 

Největší výhodou půjčoven je to, že lidé po celodenním výletu za poznáním zdejší přírody či památek nemusejí vracet kolo v místě, kde si ho vyzvedli. Příznivé jsou i ceny půjčovného, které se pohybují v rozmezí od 180 do 350 korun v závislosti na typu a délce výpůjčky. Pokud je navíc cyklista majitelem InKarty, nebo se prokáže platnou jízdenkou Českých drah, zaplatí ještě méně. 

Zájemci si mohu vypůjčit také dětské sedačky či vozíky. V případě samotných kol mají na výběr hned z několika možností.

„K dispozici jsou trekingová nebo horská kola v dámské i pánské verzi, dětské bicykly, koloběžky a elektrokola, jejichž počet jsme v Karlovarském kraji letos navýšili,“ uvedl Vladimír Omelka, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlových Varech.

Půjčovny kol se původně měly otevřít už 28. března. Zahájení letošní sezony ale odložila opatření v souvislosti s koronavirem. Jejich služby budou zákazníci využívat do konce října.