iDNES.cz

Nejvíc zasažený kraj je na covid připraven, zatím má v nemocnicích sedm lidí

  16:26
Počet nově diagnostikovaných případů onemocnění covid-19 vystoupal v Karlovarském kraji k dnešnímu dni na číslo 157. Karlovarský okres je na tom přitom nejhůře v celé zemi. Podle lékařů je ale důležitý počet pacientů, kteří se s covidem-19 dostanou do nemocnic, a těch je nyní sedm.

Covidové oddělení sokolovské nemocnice v době největší zátěže při minulé covidové vlně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zdravotníci hlásí, že jsou na případný nápor nemocných připraveni. Nárůst covidových případů souvisí podle krajských hygieniků zejména s testováním ve školách a následným trasováním v rodinách školáků a studentů.

„Jedná se o takzvané rizikové kontakty pozitivně testovaných osob, které odhalila první dvě kola preventivního testování ve školách, v těch dalších případech pak jde nejčastěji o návraty z dovolených ze zahraničí,“ potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková. 

Dodala zároveň, že nelze jednoznačně potvrdit souvislost mezi nárůstem počtu případů v regionu s přeshraničními pracovníky. „Většina pozitivně testovaných se vrátila z jiných zemí než ze sousedního Německa,“ vysvětlila Zajíčková. 

Podle krajské koordinátorky očkování a lékařské ředitelky Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíkové jsou však s nastupující čtvrtou vlnou covidové pandemie mnohem důležitější jiná čísla – počty hospitalizovaných s onemocněním covid-19.

„Právě zátěž nemocnic a průběh onemocnění, respektive jeho tíže, by nás teď měla zajímat především, nikoliv statistická data počtu nově infikovaných,“ uvedla. Zatím leží v nemocnicích v regionu s covidem pouhé jednotky lidí.

Nakazili se od vnoučat, teď leží v nemocnici

K čtvrtečnímu poledni bylo v Karlovarské krajské nemocnici na infekčním oddělení hospitalizováno celkem pět lidí s covidem- 19. „Všichni mají středně těžký a lehčí průběh onemocnění, jediný z nich nevyžaduje intenzivní péči nebo umělou plicní ventilaci,“ přiblížila Uhlíková. 

Další dva covidoví pacienti pak leží na standardních lůžkách v ostrovské nemocnici.

„Většina těchto pacientů má společné to, že se nakazili v rodině od svých vnoučat. Všem je více než osmdesát let, a protože bydlí na vesnici a s nikým se údajně nepotkávají, neměli potřebu se očkovat. Bohužel je nakazila vnoučata vracející se z dovolené nebo z dětského tábora,“ konstatovala Uhlíková a dodala: „Já osobně bych ve chvíli, kdy seniory čeká třetí dávka očkování, byla velmi opatrná, a pokud bych s babičkou seděla v uzavřené místnosti, nasadila bych si na tu chvilku respirátor.“

Pandemický plán je připraven

Podle lékařské ředitelky karlovarské nemocnice má největší zdravotnické zařízení v kraji už ale detailní pandemický plán pro příští týdny a měsíce připraven. Ten se spustí ve chvíli, kdy se bude blížit naplněnost infekčního oddělení nemocnice, které má aktuálně kapacitu 20 lůžek. 

„Poté budeme postupně reprofilizovat kyslíková lůžka na dalších odděleních na covidová a podle aktuální situace budeme dělat příslušné úpravy i na oddělení intenzivní péče,“ vysvětlila Dagmar Uhlíková. „Našim cílem ale je co nejdéle udržet necovidovou péči a nadále operovat endoprotézy a další velké výkony. Už nyní se u nás například na výměnu kolenního kloubu bohužel čeká i déle než rok,“ upřesnila lékařka.

Karlovarská nemocnice se během letních příprav na případnou další podzimní vlnu pandemie vybavila také například dalšími dvěma novými kyslíkovými zařízeními pro léčbu lidí s covidem. Přístroje HFNO neboli oxygenátory zajišťují neinvazivní podporu dýchání a jejich nespornou výhodou je, že pacient s těžkými dýchacími problémy nemusí být před připojením na přístroj uspán a lze díky němu navíc oddálit či úplně odvrátit napojení pacienta na plicní ventilátor. 

V chebské nemocnici pak mají ulehčit práci zdravotníkům na interně a ARO dva nové izolační boxy. Určené jsou pro všechny pacienty, kteří budou mít infekční chorobu včetně onemocnění covid-19.

Zkušenosti z poslední covidové vlny vedly zdravotníky zároveň k tomu, že trvali na posílení rozvodů kyslíku. Jeho běžná spotřeba se před pandemií koronaviru pohybovala v Karlovarské krajské nemocnici okolo 150 až 200 kilogramů denně, v době největšího náporu covidových pacientů pak překonala i dvě tuny za den.

Na případný další nápor pacientů s covidem se připravují i nemocnice v Sokolově a v Ostrově, patřící pod skupinu Penta Hospitals.

„Pokud by pokračoval nárůst počtu nemocných se středně těžkým nebo těžkým průběhem, máme již dobře prověřený systém řešení kvůli poměrně vysoké zátěži, které byly naše nemocnice vystaveny v uplynulých měsících. Máme tedy jasně stanovené postupy jak z hlediska zajištění potřebných lůžkových kapacit, tak i personálu,“ uvedl mluvčí obou nemocnic Vladislav Podracký. 

zpět na článek