iDNES.cz

Za rok by mělo být hotovo, oprava Císařských lázní jde podle plánu

  16:34
Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech by měla být dokončena v termínu. Hotová je velká část hrubých stavebních prací a pokračuje se v interiérech. Dělníci nyní budují novou střechu nad původním zastřešením atria Císařských lázní, na kontrolním dnu to uvedl stavbyvedoucí Ludvík Kucharič.

„Ve vnitřních prostorách dokončujeme zednické práce, probíhají restaurátorské práce na štukových prvcích, a pokud se jedná o vestavbu v atriu, tak probíhá konstrukce střechy a přímo v atriu se dělá fasáda,“ popsal současný stav prací Ludvík Kucharič.

Hotové jsou střešní konstrukce a prakticky celá vzorová místnost. V celém objektu vládne čilý pracovní ruch. Na střeše dělníci připravují novou konstrukci střechy nad atriem.

Na žádost památkářů zůstala zachována původní železná konstrukce a nad ní se buduje nová ocelová, která je už zhruba z jedné třetiny hotová.

Kontrolní den rekonstrukce národní kulturní památky Císařské lázně v Karlových Varech. (13. května 2022)

Právě ta ponese veškeré technické zařízení, jako je například vzduchotechnika. „Střecha bude z trapézových plechů tmavé barvy, takže bude neprůhledná. Boky bude tvořit pásové okno, kterým půjde světlo dovnitř,“ dodal stavbyvedoucí. Termín dokončení, který je za jedenáct měsíců, je podle něj reálný.

Vzhledem k tomu, že Císařské lázně patří Karlovarskému kraji, kontrolního dne se zúčastnil také hejtman Petr Kulhánek. Jak uvedl, do května letošního roku bylo zatím prostavěno 400 milionů korun. Původní cena projektu byla 828 milionů.

„Vícepracemi i vestavbou koncertního sálu se tato částka zvýšila na zhruba 1,3 miliardy korun,“ řekl hejtman.

Další navýšení této sumy už neočekává. Všechny změny oproti původnímu projektu jsou podle jeho slov v pořádku. Jde hlavně o dotaci, kterou na rekonstrukci poskytlo ministerstvo kultury.

„Každý, byť z našeho pohledu nepodstatný krok, konzultujeme s poskytovatelem dotace a postupujeme v plné součinnosti a souladu,“ zdůraznil Kulhánek.

Císařské lázně jsou novorenesanční reprezentativní lázeňskou budovou, která je národní kulturní památkou. Za jejich podobou stojí ateliér Fellner a Helmer. Do provozu byly uvedeny 5. května 1895. Je zajímavé, že císařskou koupelnu sám císař František Josef I. nepoužíval, využíval koupelnu v sousedním Grandhotelu Pupp.

Po roce 1989 začala stavba chátrat. Rekonstrukce začala v prosinci 2020 a hotová má být v roce 2023.

Autor:
zpět na článek