Stát pošle Karlovarskému kraji slíbenou dotaci na opravu Císařských lázní

  15:18
Téměř 286 milionů korun v letošním roce a 50 milionů v letech 2022 a 2023. To je výše dotace, kterou poskytne stát Karlovarskému kraji na rekonstrukci Císařských lázní. Peníze jsou částečně navýšeny podle příslibu ministryně financí Aleny Schillerové z roku 2019.

Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech, stav 30. července 2021 | foto: Petr Przeczek, MAFRA

Rekonstrukce začala na konci roku 2019. Historický, státem chráněný památkový objekt Lázní I nebo také Císařských lázní byl v té době už několik let prázdný a využíván pouze sporadicky při filmovém festivalu nebo některých akcích.

Dnes jsou práce na jejich obnově zhruba v polovině a i přes protikoronavirová opatření postupují podle plánu. „Práce na revitalizaci Císařských lázní stále běží a pokračují podle plánu, zatím stavebníci prostavěli více než 302 miliony korun včetně DPH,“ uvedl krajský radní Patrik Pizinger.

„Vzhledem k tomu, že máme potvrzenou dotaci od ministerstva kultury, která je zásadní součástí spolufinancování přestavby, může kraj snížit svůj podíl, který původně dosahoval 539 milionů korun na 492 miliony korun. V této částce už jsou zahrnuty i výdaje na druhou etapu včetně dodatečných prací. Ty vznikly v první etapě například kvůli nově nalezeným cenným historickým prvkům, které bylo třeba oproti původnímu plánu také obnovit,“ dodal.

Stavebníci při stavbě narazili například na základy barokního pivovaru, který zde kdysi stával. „Při některých pracích jsme naráželi na základy pivovaru, museli jsme spolupracovat s archeology. Ti nám občas zastavili práci, aby si nálezy mohli prohlédnout,“ uvedl v červenci při kontrolním dnu Josef Noha, projektový manažer dodavatele. Navíc musí dělníci zachovat co nejvíce z původních prvků stavby, která vznikla v 19. století, a dostat do ní technologie současnosti.

Rekonstrukce Císařských lázní přijde krajskou kasu na 492 miliony korun, dotace od státu činí 385,6 milionu a dalšími 100 miliony korun se na opravě podílí město Karlovy Vary. V současné době se montují rozvody a technologická instalace, provádí restaurátorské práce a opravují fasády.

Oprava Císařských lázní v červenci: