Interna a onkologie chebské nemocnice zůstanou v provozu, sehnaly lékaře

  16:10
Karlovarskému kraji se podařilo zajistit dostatek personálu, který by pomohl chebské nemocnici překlenout období dovolených. Ačkoli se původně uvažovalo o uzavření některých oddělení, interna a onkologie zůstanou přes léto otevřené a budou v poskytování péče pokračovat bez přestávky.
rušení lůžek, nemocnice, JIP, interna, Nemocnice Sokolov, ilustrační foto

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„O situaci intenzivně jednáme již od konce minulého týdne, kdy jsme se o plánu na uzavírání interního oddělení a v návaznosti i dalších oddělení v chebské nemocnici dozvěděli. V době koronavirové už byla chebská nemocnice na několik dnů uzavřená a pro pacienty ze spádové oblasti chebské nemocnice, kterých je až 100 tisíc, a samozřejmě i pro nemocniční personál, to nebylo příjemné. Proto se nyní snažíme najít cestu, jak zajistit fungování interny v chebské nemocnici i v období letních dovolených,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Podle jeho slov začalo kvůli tomu vedení kraje jednat s primáři, ale také s vedením Karlovarské krajské nemocnice. Z výsledků jednání vyplynulo, že k tomu, aby zůstalo klíčové interní oddělení v provozu, je zapotřebí zajistit dva lékaře.

„A to se nám nyní podařilo. Na chebskou internu nastoupí na výpomoc o dovolených tři lékaři. Dohoda je prozatím jen do konce července. Jednáme proto dále, abychom provoz interny zajistili i na dalších 14 dnů v srpnu. Již nyní ale máme informace, že se další lékaře podaří zajistit právě i na srpen,“ vysvětlil hejtman.

Jednání s ministrem zdravotnictví

Ten osobně oslovil vedení nemocnice na Homolce a je také ve spojení s ústeckým náměstkem hejtmana Martinem Klikou, se kterým řeší možnou výpomoc lékařů z ústecké krajské nemocnice pro karlovarský region.

„Jsme v plném proudu lázeňské sezony. V době, kdy se snažíme všemi možnými prostředky přilákat lázeňské pacienty k nám do kraje a slibujeme jim i maximální komfort, mezi který bezesporu patří i bezproblémové zajištění lékařské péče, si nemůžeme si dovolit pacienty převážet mezi okresy. A není vhodné ani neúměrně zatěžovat ostatní nemocnice, které v kraji fungují,“ doplnila exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která o problému s uzavíráním oddělení chebské nemocnice jednala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

„Ministr přislíbil pomoc a zjišťuje, jestli by nemohli v chebské nemocnici vypomoci lékaři z Fakultní nemocnice Plzeň. Také jsem se s panem ministrem dohodla, že 2. září do chebské nemocnice přijede osobně a seznámí se na místě se všemi skutečnostmi,“ dodala exhejtmanka.

Z Plzně pomoc nepřijde

Jenže už dnes je jasné, že z Plzně do Chebu pomoc nepřijde.

„Z personálních důvodů to nemůžeme zajistit. Požadavek je na dva atestované lékaře, internisty. Jenže právě tito lékaři jsou pro nás nepostradatelní. Jsme vysoce specializovaná nemocnice, která poskytuje tu nejvyšší možnou péči oběma krajům. Naši lékaři jsou vysoce erudovaní, potřebujeme je tady. Navíc v době prázdnin a především po covidu, který nás velmi postihl, musíme lidem dát dovolené, které mají naplánované už od začátku roku,“ vysvětlil ředitel Fakulní nemocnice Plzeň Václav Šimánek.

Podle svých slov o tom už v úterý informoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

V pátek dopoledne se uskutečnila přímo v areálu chebské nemocnice schůzka hejtmana Petra Kubise a náměstka hejtmana Martina Hurajčíka s primáři, vedením Karlovarské krajské nemocnice a zástupci obcí s rozšířenou působností z Chebu, Mariánských Lázní a Aše. Na setkání hejtman Petr Kubis jasně deklaroval, že v případě chebské nemocnice kraj neuvažuje ani o prodeji a ani o pronájmu.