Úklid černé skládky vyšel na statisíce, nahradí ji parkoviště a výroba

  9:44
Roztrhané pohovky a různé předměty vyhozené z oken přímo před bytovku. Jedním z nejvíce ostudných míst v Sokolově se stala černá skládka v Nádražní ulici. Po úklidu ji nahradí parkoviště a lehká průmyslová výroba. Stav si ohlídá již nainstalovaná kamera.

Černá skládka v Nádražní ulici byla častým terčem kritiky a městu na kráse neprospívala. Odhazování odpadků lákalo nejednoho nájemníka ze sousedství.

Nyní je všechno jinak. Hromady nepořádku zmizely a těžké stroje uhladily plochu do jedné roviny. Novou černou skládku už tady nikdo nezaloží. Radnice kvůli tomu přijala několik opatření.

„Je tam nainstalovaná kamera, která monitoruje celou oblast. Jeden z nájemníků pomáhá mít místo pod kontrolou a dbát na bezpečnostní opatření, která jsou v tomto případě více než nutná,“ upřesnil radní Ladislav Sedláček.

S celou lokalitou má radnice velké plány. Město odkoupilo chátrající areál bývalého depa s úmyslem zde vytvořit něco nového a přínosného pro obyvatele a nyní se intenzivně pracuje na projektu využití lokality pro průmyslovou zónu a parkoviště.

V první etapě radnice nechá na místě postavit parkoviště pro osobní automobily. V druhé etapě vznikne odstavná plocha pro autobusy a nákladní automobily a v poslední etapě bude do provozu zavedená lehká průmyslová výroba, která nebude rušit okolí. Důležité však je, aby se lidé naučili své odpadky likvidovat normálním způsobem.

„Podařilo se nám zaměstnat člověka z té lokality na veřejně prospěšné práce. Bude dohlížet na to, aby se s černou skládkou opět nezačalo,“ vysvětlila situaci starostka města Sokolov Renata Oulehlová.

„Pořád se nevědělo, co se skládkou bude. Neustále se to odkládalo a nám před měsícem došla trpělivost. Největší problém byl ten, že majitel domu, který stížnost podával, pronajímal byty těm, kteří tam odpad sami vyhazovali,“ poznamenal radní Sedláček.

Drahý pořádek

Likvidace poslední černé skládky přišla sokolovskou radnici na 300 tisíc korun. Úklid zajistili v rámci projektu Čisté město lidé z veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

„Městská policie nasadila více než desítku zaměstnanců z veřejných prací a pro nezáviděníhodnou úlohu jim zajistila i ochranné obleky. Společnost Sotes pak přistavila kontejnery, do nichž nepořádek putoval. Náklady spojené s úklidem v Nádražní ulici uhradí město, respektive Sotes. Přijatá opatření by měla zaručit, že se už něco podobného nebude v Nádražní ulici opakovat,“ informoval tiskový mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Při poslední bezpečnostní akci, která se u místa černé skládky konala v dubnu, vyšlo najevo, že většina nájemníků z domů u bývalého depa vůbec nebyla uvedena v nájemních smlouvách, a tudíž za ně nebyly odváděny místní poplatky za svoz odpadu. Počet kontejnerů tak neodpovídal celkovému počtu nájemníků.

„Před rokem město na své náklady vyvezlo z Nádražní ulice na 14 kontejnerů odpadu poté, co městská policie zorganizovala úklid prostranství a zapojila do něho místní obyvatele. Pořádek zde ale vydržel jen několik měsíců,“ sdělil Meluzín.

„Padlo tedy rozhodnutí skládku odstranit a přitom minimalizovat náklady z toho plynoucí. Město zvažovalo i možnost podání žádosti o dotaci na odstranění černých skládek, bohužel podmínky této dotace nebyly pro tento druh akce vhodné a ani výhodné. Jako nejlepší řešení se ukázalo odstranění skládky v rámci veřejně prospěšných prací a veřejné služby,“ dodal Meluzín.