„Nabízíme například školení bezpečnosti a první pomoci, mediální gramotnost, koučink jako efektivní přístup manažera, školení pro management kvality a řadu dalších,“ vyjmenovala Kateřina Danková z krajské hospodářské komory. Nechybí ani jazykové kurzy. Konkrétně německý jazyk, anglický jazyk a český jazyk pro cizince.
Výhodou je, že komora pro firmy zajišťuje nejen celou organizaci školení, ale i kompletní administraci vstupu do projektu, a to včetně žádosti o podporu, ze které je účast na školení hrazena. „V případě školení na míru pak také přizpůsobíme obsah kurzů konkrétní cílové skupině účastníků a jejich potřebám. Přesně podle požadavků zapojené firmy,“ podotkla Danková.
Podle mluvčí hospodářské komory Václavy Simeonové předchozími vzdělávacími projekty prošlo více než patnáct stovek lidí z pětašedesáti firem. Jednotlivé společnosti tak ušetřily statisíce, některé i víc než milion korun. Projekt potrvá do konce roku 2026 a firmy se do něj stále mohou zapojit.
Některým firmám v kraji chybí odborníci, vyškolí je hospodářská komora |
„Dlouhodobé vzdělávání zaměstnanců považujeme za klíčové. Každé školení je přínosem jak pro zaměstnance, tak pro nás. Většinou se kolegové z kurzů vracejí pozitivně naladěni a s novými nápady,“ zhodnotila Dana Harantová Jelínková, jednatelka společnosti Nelan.
Podle jejích slov kurzy firmě přinesly například zefektivnění a zjednodušení některých procesů, prohloubení znalostí či stabilizaci týmu. „Velkou výhodou je, že si můžeme předat zkušenosti s firmami, které působí v tomto regionu. Často řešíme stejné situace, ale různými způsoby,“ doplnila Dana Harantová Jelínková.
Obsazeno je i na roky dopředu
Pro společnost ept connector, která se do projektu zapojila po pozitivních zkušenostech z minulých vzdělávacích programů, je hlavní motivací zvyšování kvalifikací zaměstnanců a prohloubení jejich znalostí. „Právě další vzdělávání je při náborech nových zaměstnanců jeden z hlavních motivačních prvků, které naše společnost nabízí,“ konstatovala Gabriela Titěrová, vedoucí personálního oddělení společnosti ept connector.
Centrum vzdělávání je nový projekt, který hospodářská komora v kraji spustila v první polovině letošního roku. „Už nyní je do něj zapojeno šestadvacet společností,“ zdůraznila Lenka Mansfeldová, ředitelka krajské hospodářské komory s tím, že předchozí projekty byly velice úspěšné a byl o ně zájem.
„Místa v kurzech byla často obsazena klidně i tři roky dopředu. Řada firem se do našich vzdělávacích projektů zapojuje opakovaně a některé připravují své vzdělávací plány právě na základě naší nabídky,“ dodala Mansfeldová.