Karlovy Vary ohlídají další kamery, dvě nové budou u horního nádraží

  9:10
Dvě nové kamery městského systému ohlídají od podzimu dění kolem budovy karlovarského horního nádraží. Město tak už bude monitorovat bezmála čtyřicítka bezpečnostních kamer.

V Karlových Varech skončila rekonstrukce horního vlakového nádraží. (4. 6. 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Nové kamery měly být hotové už v loňském roce. Vyskytly se ale technické problémy, chybělo napojení na dodávku elektřiny. Proto jsme celou akci přesunuli na letošek,“ uvedl karlovarský radní Martin Dušek. 

Zřízení dvou kamerových bodů vyjde přibližně na 480 tisíc korun. „Většinu této částky ovšem pokryje státní dotace, kterou se na projekt podařilo získat,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie.

V současnosti podle jeho slov finišují jednání s Českými drahami. „Jedna z kamer totiž bude umístěna na jejich zařízení,“ vysvětlil velitel.

Další rozšiřování kamerového systému je podle velitele strážníků možné. „Letos jsme modernizovali ovládací prvky systému, úložiště i software na zpracování dat. Při dalším rozšiřování kamerového systému musíme pouze vyzkoušet propustnost dat,“ popsal Vlasák.

Horší už je to po personální stránce. Aktuálně kamerový systém na operačním středisku obsluhují dva lidé. Vedle toho ale mají na starosti linku 156 i například komunikaci mezi jednotlivými hlídkami či online přenosy ze služebních vozů. „Tady už se dostáváme na hranu možností,“ řekl velitel.

Současná situace nenahrává tomu, že by mohl z řad strážníků vyčlenit třetího člověka, který by měl na starosti výhradně kamery. Přesto vidí východisko.

„Do kamerového systému bychom mohli zapojit strážníky, kteří odcházejí do důchodu. Mají dobrou místní znalost, dohled nad systémem by jim tedy nedělal žádné problémy,“ naznačil velitel městské policie.

I přes personální problémy chce město i městská policie kamerový systém dále rozšiřovat. „V příštím roce máme v plánu osadit další kameru na Sokolovské ulici u pivovaru,“ řekl Vlasák.

Záměrem města je pak podle radního Duška zřídit kamerový bod i na Divadelním náměstí. V lázeňské části pak výhledově přibudou i dvě kamery, které budou provázané se sloupky, které mají korigovat počet aut vjíždějících do lázeňské zóny. „Ty ale budou mimo systém kamerových bodů. Budou součástí zamýšleného projektu čtení registračních značek projíždějících aut,“ upřesnil Marcel Vlasák.

Karlovarské horní nádraží