Bazén bez vody šetří Chebu peníze, s otevřením sportovišť ho znovu napustí

  12:16
Na suchu je v souvislosti s vládou nařízeným uzavřením sportovišť plavecký bazén v Chebu. Vedení města rozhodlo o jeho vypuštění na základě vyčíslených nákladů na provoz a peněz, které jsou potřeba na jeho opětovné napuštění. V Karlových Varech a Sokolově ovšem zatím nechali bazény napuštěné. Věří, že se situace brzy změní.

Vypuštěný chebský krytý bazén. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Nechali jsme si předložit, kolik nás stojí údržba plaveckého bazénu měsíčně a na kolik přijde, až jej budeme chtít znovu začít používat. Zjistili jsme, že jakmile bude vypuštěný déle než dva týdny, náklady se vrátí. Takže nyní už šetříme,“ řekl chebský starosta Antonín Jalovec.

Jeho zástupce Jiří Černý upřesnil, že udržet bazén v provozuschopném stavu město přijde na částku kolem 150 tisíc korun za měsíc. Opětovné napuštění přitom stojí 60 tisíc.

„V době, kdy jsou sportoviště delší dobu kvůli koronaviru uzavřena, se tedy vyplatí bazén vypustit. Po rozvolnění jej opět necháme naplnit. Trvá to poměrně krátce, jen tři až čtyři dny,“ dodal Černý.

Roman Rokůsek, jednatel karlovarské KV Areny, pod níž spadá i Bazénové centrum, je optimistický. Věří totiž, že se sportovcům co možná nejdřív podaří docílit toho, že budou vyřazeni z tabulky PES. I proto zatím nechává bazén napuštěný. „U nás plave spousta sportovních klubů. Věřím, že sportování se povolí co nejdříve,“ konstatoval.

Bazénové centrum KV Areny má ještě jednu nepopiratelnou výhodu. Elektřinu, která pohání klimatizační jednotky centra, si totiž KV Arena vyrábí pomocí kogeneračních jednotek sama.

„Takže rozdíl nákladů pro vypuštěný a napuštěný bazén je minimální,“ řekl jednatel KV Areny. O tom, jestli zůstane karlovarský bazén napuštěný i dále, se podle něj rozhodne v řádu několika dní.

Podobně připraveni jsou i v Sokolově. Tamní krytý bazén je sice od 18. prosince uzavřený, ale stále plný vody. Tu ovšem provozovatel, společnosti Sokolovská bytová, netemperuje.

„Bazén udržujeme v takovém stavu, abychom byli schopni v okamžiku uvolnění opatření znovu spustit provoz do dvou dnů,“ uvedl Erik Klimeš, jednatel Sokolovské bytové. Přesně stejný mechanismus uplatil i na sklonku minulého roku, kdy vláda na pár týdnů opatření uvolnila.

I Erik Klimeš drží palce sportovcům. Ti totiž mají v sokolovském krytém bazénu silnou podporu. „Sám jsem aktivní trenér oddílu záchranářů, takže bych uvítal, kdybychom opět mohli začít trénovat,“ dodal jednatel Sokolovské bytové.

V Chebu, kde šli cestou totální odstávky bazénu, v mezičase řeší vstupné i dobu, po kterou je možné v bazénu setrvat. Na rozdíl od předcházejícího roku tak budou moci lidé za stejnou cenu zůstat v bazénu o 30 minut déle. 

„Každý plavec vám řekne, že pokud se máte komfortně převléknout, vysprchovat, zaplavat si a znovu se obléknout, tak těch dosavadních 60 minut je docela málo. Chceme návštěvníkům dopřát, aby v bazénu mohli být za stejnou cenu o půl hodiny déle,“ vysvětlil starosta Jalovec s tím, že radní zároveň sjednotili ceny všech zvýhodněných vstupenek.