Další novinka pro cestující, z Varů do Plzně jezdí zrychlené autobusy

  9:18
Dopravci se předhánějí. V rozmezí dvou týdnů cestujícím v Karlovarském kraji nabízí hned dvě novinky, které by měly podstatně zlepšit a zároveň zrychlit spojení mezi Karlovými Vary a Plzní. A to po silnici i po železnici.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Kromě toho, že od 1. září zajíždí do krajského města pravidelně pendilono, platí od 13. září pro autobusovou dopravu na lince z Karlových Varů do Plzně a zpět nový jízdní řád. Ten nabízí i zrychlené spoje.

„Novinka přinese další zlepšení cestování mezi oběma krajskými městy,“ slibuje prostřednictvím svého mluvčího Miroslava Slaného společnost ČSAD autobusy Plzeň, která provoz na lince zajišťuje.

„Jízdní řád se měnil už na konci srpna při celostátní změně jízdních řádů ve veřejné dopravě. Při této příležitosti na linku vyjely dva nové spoje v pracovní dny. Oba jsou zrychlené. Do Karlových Varů vyjíždí tento spoj ve 13.20 z Plzně od Stavebních strojů, resp. ve 13.35 z CANu. Opačným směrem, tedy na Plzeň, jezdí nově autobus v 15.35 z terminálu Dolní nádraží Karlovy Vary,“ upřesňuje Miroslav Slaný. 

A dodává, že na základě přání cestujících dopravce opět umožňuje cestujícím přistoupit či vystoupit také v zastávce Karlovy Vary, Svatošská v Doubí.

Zajímavou novinkou je podle Slaného také to, že si příznivci cyklistiky mohou pro označené sobotní spoje objednat zařazení cyklovleku s kapacitou až 24 jízdních kol.

„Tato možnost je vhodná pro jednotlivce i skupinu cyklistů. Objednávky přepravy jízdních kol ve vleku je třeba doručit alespoň 24 hodin předem, a to buď zprávou do e-mailové adresy csadplzen@csadplzen.cz, nebo telefonicky na čísle 377 454 151,“ upozorňuje Slaný. 

Dodává, že už při změně jízdního řádu k 30. srpnu byly navíc sjednoceny vybrané časy odjezdů v rámci týdne. Každý den nyní jede první spoj z Plzně do Karlových Varů v 9.10, případně v 9.25 z CANu. Sobotní a nedělní spoj z Karlových Varů pak vyráží vždy shodně ve 13.10 z nádražního terminálu. První sobotní spoj přitom z lázeňského města vyjíždí v 9.20 hodin. 

Na lince dopravce uznává všechny státní slevy, například pro děti, studenty nebo seniory. Navíc poskytuje další komerční slevy.

„Na zpátečním jízdném cestující ušetří 20 procent. Nabízíme také slevu 10 procent pro držitele zákaznické karty COOP nebo snížení ceny o 15 procent při bezhotovostní úhradě u řidiče z čipové karty. Lidé také mají možnost zakoupit místenku nebo elektronickou jízdenku v systému a prodejních kancelářích AMSBUS,“ doplňuje Slaný.

Pendolinem až do Karlových Varů

S prvním školním dnem navíc v kraji začal i pravidelný provoz pendolina. Vlak, který až dosud končil v Chebu, zajíždí nově až do Karlových Varů.

„Domluvili jsme se s vedením Karlovarského kraje, že prodloužení linky má smysl,“ řekl při předváděcí jízdě pendolina do lázeňské metropole Václav Nebeský, generální ředitel Českých drah. 

Pendolino má v Karlových Varech veškeré zázemí. „Bylo vybudované už při rekonstrukci horního nádraží,“ podotkl Martin Hurajčík, krajský radní pro dopravu. Nasazení pendolina na lince do Karlových Varů předcházela jednání o finanční dohodě. K té nakonec kraj s dopravcem dospěl.

Nejrychlejší vlak Českých drah přijíždí do Karlových Varů denně ve 22 hodin, odjezd je následující den vždy v 5.50.

„Zatím bude projekt trvat do 31. prosince 2021. Zhruba po roce jej vyhodnotíme a domluvíme se, jakým způsobem v něm budeme pokračovat dál,“ dodal generální ředitel Českých drah Nebeský.