iDNES.cz

VIDEO: Ptačí budky v sobě snoubí jednoduchost dřeva s tradicí porcelánu

  9:20
Dílem náhody vznikly v ovocném sadu Ateliéru Lesov jedinečné ptačí budky, ve kterých se snoubí jednoduchost opracovaného dřeva spolu s porcelánovou tradicí. Ptačí příbytky mají totiž porcelánové stříšky z různých víček od terin po konvičky.

„Kombinace porcelánu se dřevem k přírodě patří,“ uvedl autor budek Pavel Křížek.

Samotná myšlenka vzniku něčeho takového byla kouzlem nechtěného. „Mé nápady jsou vždycky náhodné. Nikdy nevycházím z toho, že bych něco plánoval. Je to spontánní,“ řekl Křížek.

Fotogalerie

Ten si zakládá na tom, že chce aby věci dál fungovaly místo vyhazování. „Vždy je tam kombinace něčeho starého s novým. Zkrátka vše, co se dřív používalo,“ popsal Křížek a dodal, že porcelán použil, protože zrovna neměl nic jiného po ruce a navíc měl dost dřeva. „Nakombinoval jsem to a vznikly budky.“

Idea lesovských budek se zrodila při jedné procházce sadem, ale výsledný produkt vznikal ve sklepě pana Křížka. Hotové dřevěné domečky si pak přivezl a doladil před zavěšením ve své malé dílničce. Zatím jsou v sadu čtyři a pátá čeká na jaro.

„Osídlena byla zatím ta nejmenší. Myslím, že tam jsou sýkorky. V areálu mají ptáci skutečně velké možnosti hnízdění. Toto bylo jen něco navíc. Když se ukáže, že se ptákům budou líbit, tak jich vyrobím víc. Stromů je tady na to dost,“ řekl s tím, že ani majitel ateliéru s jeho nápadem nemá žádný problém. Naopak se mu líbil a dokonce si jednu budku odvezl.

Poslední pátá budka vznikla opět díky náhodě. „Z pece vyšel talíř, kterému pečením upadlo dno. Tak jsem ho použil jako vstup do budky. Ta vznikla z krabice od portského vína, takže je to vlastně domeček pro bohatého špačka,“ dodal Křížek.

Při procházce sadem narazíte na ukrytou barevnou budku, která připomíná sloup na cirkusu, ta zatím na své obyvatele čeká.

zpět na článek