Archeologové v Chodově řeší záhadu čtvrté rakve v hrobce prvního starosty

  15:50
Čtyři rakve oproti třem předpokládaným objevili archeologové v rodinné hrobce prvního starosty Chodova na Sokolovsku Karla Fenkla. Při antropologickém průzkumu ostatků se záhada ještě prohloubila. Zjistilo se totiž, že v hrobce je pochovaných hned pět lidí. Tři dospělí a dvě děti.

„Všichni pochovaní jsou se skoro stoprocentní jistotou členy jedné rodiny,“ konstatoval chodovský historik Miloš Bělohlávek. Napovídají tomu podle něj totožné antropologické znaky, především pak u dvou dětí. „Velmi pravděpodobně jsou to vnoučata pana starosty. Ten měl celkem tři děti. Dvě dcery a syna,“ upřesnil Bělohlávek.

Pozitivní identifikaci potvrdili antropologové zatím u dvou těl. Starosty Karla Fenkla a jeho manželky Marie Anny. U zbylých třech antropologové určili alespoň věk a pohlaví. „Tělo třetí dospělé osoby pochované v rodinné hrobce nejspíš patřilo snaše pana starosty. To ostatně potvrzují i vzpomínky pamětníků,“ doplnil historik.

Už první výsledky antropologického průzkumu přinesly podle Bělohlávka zajímavé pohledy do života chodovského starosty Karla Fenkla. Přišlo se například na to, že celou rodinu trápily problémy s chrupem. „Napovídají tomu zuby spravované na svou dobu moderními technologiemi,“ naznačil chodovský historik.

Další poznatek se týká podoby Karla Fenkla. Ta je sice zachycena mimo jiné na obraze, který se městu podařilo získat od potomků rodiny, z něj ale není patrné, že první chodovský starosta trpěl předčasnou plešatostí. „Byl totiž pohřben s parukou či příčeskem,“ dokumentoval zajímavý aspekt ze života starosty Bělohlávek.

Za Fenklova působení byl Chodov v roce 1894 povýšen na město a z malé obce se stal významným průmyslovým a společenským centrem regionu. Založil městský park, ve kterém nechal vztyčit památník obětem válek. Vytvořil zcela novou městskou část – dnešní ulici Dukelských hrdinů, tehdejší Fenklovu ulici. V letech 1890 - 1905 vedl sbírku na záchranu kostela svatého Vavřince, kterému také věnoval jedno z vitrážových oken.

Dlouhá desetiletí vedl místní sbor dobrovolných hasičů. V roce 1887 a následně 1897 nechal vystavět velkou budovu chodovské základní školy, dodnes stojící v ulici Dukelských hrdinů. Byl majitelem porcelánky Richter, Fenkl & Hahn, která v době svého největšího rozmachu zaměstnávala téměř tisíc lidí a dodávala zboží do všech světadílů.

Karl Fenkl zemřel po těžké nemoci ve své chodovské vile dne 18. srpna 1920.

Zmiňovaný obraz Karla Fenkla visel v rodinné vile až do roku 1945, kdy jej potomci starosty ve chvíli, kdy museli opustit Československo, narychlo vyřízli a vzali s sebou.