Nebalíme, vzkazují prodejci. V Brně část stánků přesunou do kryté tržnice

  18:40
Sotva vánoční trhy začaly, kvůli nařízení hned skončily. Trhovci hledají možnosti, jak prodávat dál. Nápomocná jsou i města. V Brně se patnáct stánků přesune do kryté tržnice na Zelném trhu v centru města.

Pro Janu Veselou jsou vánoční trhy obdobím, kdy si vydělá na několik měsíců dopředu. V Brně, Břeclavi či Hodoníně pravidelně prodává rybízové víno. Čtvrteční oznámení vlády, že se vánoční trhy k dnešní 18. hodině musí zavřít, ji tak rozhodně nepotěšilo, zvlášť kvůli tomu, že přišlo ze dne na den.

„Nemuseli jsme nakupovat tolik zásob. Čas i peníze nás stojí i stánek či doprava. Teď makám na stánku, pomáhám tu manželovi přenášet bedny. Musíme se otáčet, když aspoň jeden den můžeme prodávat,“ neměla dnes dopoledne příliš času na povídání.

Podobně se jediného dne snažili využít i další stánkaři, neskrývaně naštvaní. „Nemáme slov. Čtyři až pět měsíců jsme na tom pracovali. Nakoupili jsme suroviny, zaplatili nájmy, najali zaměstnance. Stačilo by, kdybychom dostali informace dříve a zařídili bychom se podle toho. Momentálně musíme vymyslet, co uděláme se zbožím a jak zmírnit škody,“ postěžoval si Jan Vlachynský, jehož podnik se alespoň během dneška snažil prodávat v Brně na trzích turbomošt.

Jana Veselá uvažuje, že se stánkem bude putovat po městech a prodávat „sólově“ před obchodními domy. Peníze totiž potřebuje. „Protože ani loni vánoční trhy skoro nebyly, vyčerpali jsme už veškeré úspory,“ poznamenala.

Města se snaží stánkařům vyhovět. Například radnice v Lanžhotě pomůže trhovcům propagací, a to včetně mapky s místy, kde si lidé mohou zboží zakoupit.

Brno s největšími adventními trhy na Moravě ale nepůjde do takového kličkování, že by je přejmenovalo třeba na „zimní farmářské“, jak zkouší vládní opatření obejít třeba v Mostě na Ústecku.

Podle tajemníka městské části Brna-střed Petra Štiky nevidí tuto kličku jako právně možnou. Na náměstích ale umožní stánkařům prodávat, co není zakázané. 

„Můžou se prodávat vánoční stromky a tematika s tím související, jako je chvojí, jmelí či ozdoby,“ vysvětlil. Skončit musely i další stánky, které stojí na České nebo Masarykově ulici, které prodávaly „nepovolené“ zboží.

Mnozí řemeslníci ale své produkty ručně vyrábějí celý rok a čekají, že je prodají právě o Vánocích. „Kdyby dovolili prodávat alespoň něco jako minulý rok. Nechápu, že vevnitř se může prodávat, ale my na čerstvém vzduchu ne,“ podotkla Veronika Kubová, která dnes v Brně nabízela v lahvích i kelímcích medovinu.

Stánkaře zve z náměstí do tržnice

Právě dárkového zboží se teď týká nabídka provozovatele kryté tržnice na Zelném trhu Pavla Bartoška. Stánkaře chce nechat prodávat uvnitř tržnice. „Máme k dispozici asi patnáct míst. Příští týden by mohla být připravena,“ doplnil. 

„Považuji to za absurdní. Na ulici být nesmí, tak se přestěhují do krytého centra. Je to ale věc pana Bartoška, my mu v tom nijak nebráníme,“ reagoval Štika.

Přes víkend se bude snažit vymyslet možné alternativy i Turistické informační centrum Brna (TIC), které vánoční trhy pořádá. „Nebalíme to. Stánky využijeme jako prezentační plochu pro propagaci. Společnost Rohlík.cz se nabídla, že bude sortiment trhovců prodávat. Individuálně s každým prodejcem konzultujeme, co pro ně můžeme udělat. Řešíme, jak z té šlamastiky ven,“ přiblížila šéfka TIC Jana Janulíková.

I ta kritizuje čtvrteční restriktivní rozhodnutí, že přišlo takto pozdě. Organizaci trhů celou dobu konzultovala s hygieniky, aby vše bylo bezpečné. „Postoj krajské hygieny byl v souladu s tím, co vypadalo realizovatelně. A najednou přišlo zrušení. To je podraz,“ nebojí se Janulíková tvrdých slov.

Okénkový prodej může být i po desáté večer

Od páteční 18. hodiny už také na ulicích platí zákaz pití alkoholu. Pokud si ale lidé sednou na povolenou zimní zahrádku restaurace, můžou tam alkohol v klidu popíjet. Na ně se nařízení nevztahuje.

Ve 22 hodin ani nemusí tyto podniky zcela zavřít. Veřejnost „jen“ nesmí být uvnitř. S úderem desáté se tak mohou kumulovat lidé před podnikem, objednávat si přes okénko a konzumovat dál nápoje, tentokrát ovšem už jen nealkoholické.

Zákaz přítomnosti veřejnosti od deseti večer je komplikace zejména pro hudební kluby, kam se lidé chodí bavit až v tyto pozdní hodiny.

„Obvolám všechny zaměstnance. Řešíme, kde vzít peníze, abychom jim aspoň něco dali na Vánoce. V létě jsme museli postavit úplně nový tým, protože předchozí parta odešla, a teď pro ně zase nemáme práci. Jsme jeden z mála hudebních klubů, které to v Brně přežily, ale nevím, jak budeme pokračovat dál,“ popsal Filip Netušil z Metro Music baru. 

Divadel se nová opatření netýkají. Musí ale nadále kontrolovat, zda jsou diváci očkovaní nebo před méně než půl rokem covid prodělali. „Není to nijak zásadní omezení. Lidí, jichž se to týká, je minimum. S nimi se individuálně domlouváme, že vstupenky vrátí a dostanou za ně dárkový poukaz platný rok a půl,“ řekla mluvčí Městského divadla Brno Kateřina Vižďová.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) se na jednání krizového štábu dohodl s hygieniky a policisty, že navýší kontroly dodržování opatření. 

„Konkrétně u pití alkoholu na veřejnosti, zavírání restaurací po 22. hodině nebo nošení respirátorů,“ sdělil Grolich. Už v minulých dnech apeloval na vládu, aby i kvůli zahlcení nemocnic přijala přísnější opatření. Je rád, že se tak ve čtvrtek stalo. „Ale osobně říkám: připravme se na to, že opatření budou muset být ještě přísnější. Jsem přesvědčen, že ten čas přijde, a nemyslím si, že to bude dlouho trvat,“ míní hejtman.

A co oblíbené akce?

Festival Life! pokračuje
Po čtvrtečním rozhodnutí vlády nevěděly Veletrhy Brno, zda bude moci po celý víkend pokračovat festival Life!, který začal v pátek. „Jelikož veletrhů se vládní opatření netýká, část se může uskutečnit až do neděle při splnění platných opatření. Hygienici povolili i taneční část, avšak s omezením maximálně 1000 lidí v pavilonu,“ řekl mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek. 

Vánoční trhy na výstavišti pravděpodobně budou
Na náměstí po celém Česku museli trhovci své stánky ve většině případů zavřít, to se ale nejspíš nebude týkat vánočních trhů na brněnském výstavišti 10. až 19. prosince. Tím, že budou přímo v pavilonu F a G1, je možné podle mluvčího Veletrhů Brno na ně nahlížet, jako by se jednalo o obchodní centrum, třeba Vaňkovku. 

Bitva ani napoleonský program ve Slavkově nebude
Naopak vzpomínkové akce a rekonstrukce bitvy u Tvarožné, které se měly uskutečnit příští víkend, pořadatelé zrušili. „Nařízení bychom asi splnili, ale nechceme zhoršovat aktuální situaci, když vidíme, jak to vypadá v nemocnicích,“ uvedl za pořadatele Miroslav Jandora.