iDNES.cz

Nevidomá žena pomáhá stejně postiženým, zapojila brněnské kavárny

  7:16
Romana Hladišová přišla o zrak už jako novorozeně. Narodila se předčasně v 80. letech a tehdy se stávalo, že přemíra kyslíku v inkubátoru poškodila dětem sítnici. Vystudovaná sociální pracovnice jen obtížně sháněla práci, ale nevzdala se a nyní v brněnském TyfloCentru pomáhá ostatním.

Nevidomá Romana Hladišová pracuje v brněnském TyfloCentru jako fundraiserka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jaře Romana Hladišová rozjela projekt Zrnko kávy pro nevidomé. Z každého zakoupeného šálku jde na dobré účely koruna. Zatím se zapojilo šest brněnských kaváren, další přispívají jednorázově.

„Přemýšlela jsem, jak pomoct tak, aby to lidi příliš nestálo, ale aby z mála bylo moc. Káva pro mě symbolizuje chvíle klidu a pohody. Cílem je vytvořit síť kaváren, které budou nevidomé podporovat. Projekt začal v březnu, zatím jsme vybrali přes 14 tisíc korun. Získat chci alespoň sto tisíc,“ líčí Hladišová.

Peníze z každého „zrnka kávy“ posílají kavárny měsíčně či čtvrtletně na transparentní účet. TyfloCentrum příspěvky využije na provoz střediska, jež pomáhá nevidomým a slabozrakým.

Peníze putují i na stavbu nového Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky v Králově Poli, který lidem s poruchami zraku nabídne sociální poradenství, rehabilitace i chráněné dílny.

„Lidé si nedokážou představit, co vše zvládneme“

Korunu z každé prodané kávy dává třeba brněnská kavárna Café Localité. „Projekt se nám moc zalíbil. Věříme, že tím nevidomým pomůžeme. Propagovali jsme ho přes sociální sítě a postupně se o něm lidé dozvídají,“ hlásí servírka Andrea Vinterová.

Pomáhat se rozhodla také cupcakekárna na náměstí Svobody, která bude celý listopad prodávat speciální cupcake na podporu nevidomým. Z každého dortíku půjde na projekt deset korun.

Některé kavárny nenabídly peníze, ale prostory. „Zdarma tam tak můžeme uspořádat třeba autorská čtení nebo výstavy,“ poznamenává Hladišová.

V brněnském TyfloCentru pracuje jako fundraiserka, to znamená, že pro společnost shání peníze. Získat zaměstnání pro ni však nebylo vůbec jednoduché. „Jako vystudovaná sociální pracovnice jsem hledala místo v této oblasti, ale neuspěla jsem. Svůj diplom si můžu dát tak akorát pod stůl, aby se mi nekýval,“ směje se.

„Když totiž napíšete do životopisu, že jste nevidomá, většinou nedostanete šanci. Lidé si nedokážou představit, co vše zvládneme,“ říká žena, která denně využívá kompenzační pomůcky jako například počítač s hlasovým výstupem, mluvicí mobilní telefon i Pichtův psací stroj na Braillovo písmo.

Autor:
zpět na článek