Nevábný průchod mezi domy chce Znojmo předělat na obdobu Zlaté uličky

  17:18
Znojmo by mohlo mít svou Zlatou uličku podobně jako Pražský hrad. Proměnit by se v ní měla temná chodba v přízemí památkově chráněného Kernekerova domu na Masarykově náměstí, které by spojila s hradbami.

Pohled z třetího patra Kernekerova domu na budoucí Zlatou uličku, kterou chce Znojmo zřídit. | foto: archiv Jiřího Kacetla

S nápadem si vážně pohrává město. Nedaří se mu totiž pronajmout nebytový prostor bývalé masny v tomto památkově chráněném domě, který všichni dosavadní zájemci nakonec odmítli kvůli velké investiční náročnosti. 

Vedlejší obchod stejného domu měl větší štěstí – asi před patnácti lety byl zrekonstruován a je dlouhodobě pronajatý jako hodinářství a zlatnictví. 

Právě uprostřed mezi oběma obchody jsou dveře, které z náměstí vedou do chodby a k portálu do průchozího dvora. Koaliční Pro Znojmo toho chce využít. 

„Navrhli jsme rekonstrukci domu a zřízení pěšího průchodu, jakési ‚zlaté uličky‘ z náměstí do Dolní České a dále přes dům číslo 13 do hradebního příkopu a Dolního parku,“ přibližuje historik, zastupitel a předseda Výboru pro územní a strategické plánování města Jiří Kacetl. Dodává, že návrh byl schválen a postoupen do projekční přípravy.

Onen dům na náměstí s nevyužitou masnou – takzvaný Kernekerův nadační dům – stojí za zmínku sám o sobě. Město jej nabylo v listopadu 1918 na základě testamentu po smrti Agnes (Anežky) Kernekerové, vdovy po Ferdinandu Kernekerovi, který již za svého života založil chudinskou nadaci a stal se čestným občanem města. 

„Jeho jméno nesla mezi roky 1901 až 1945 dnešní Rooseveltova třída. Dům měl podle zůstavitelky sloužit jako nájemní dům pro občany města z nemajetných vrstev, kteří byli pro město nějakým způsobem přínosem – učitele, vědce, úředníky,“ popisuje Kacetl.

Lidé nápad vítají

Dům má čtyři nadzemní podlaží a sklepení. Vrcholnou renesanci doplňují barokní a klasicistní úpravy. V roce 1872 byl zvýšen o druhé a třetí patro a stal se tak nejvyšším obytným domem na náměstí, opravená zdobená neorenesanční fasáda pochází ze stejného roku. 

V přízemní části byla v 30. letech 20. století provedena poměrně výrazná modernizace ve funkcionalistickém pojetí. V komunismu byly výlohy vyměněny za tehdy běžný vzhled – do památkové rezervace se ale nehodí a s historizující fasádou jsou v estetickém kontrastu.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Znojemští nápad spíše vítají, ale zároveň apelují, aby se z uličky nestala špinavá „díra“. V Kernekerově domě totiž bydlí nájemníci města, což však samo o sobě nemůže být podle Kacetla překážka. 

„Bydlet v historickém jádru přináší jistá omezení, jsou to domy města s regulovaným nájemným. Jisté omezení soukromí ve dvorech je tedy podle mého soudu snesitelné, zvlášť když proti tomu postavíme pozitivum v podobě dalšího rozšíření poznávacích aktivit ve městě,“ napsal Kacetl s tím, že se má průchod se setměním zamykat. 

Jak dodal, šlo by o první průchod přes městský dům. Kdysi býval kolem vinárny U Legionáře, dnes je však součástí Rezidence TGM a neprůchodný.