Areál bývalé Zbrojovky ožije olympiádou, provoz parku zaplatí developer

  6:32
Brno jako jediné město v Česku připravuje olympijský festival k zimní olympiádě v čínském Pekingu. Atrakce, kde si návštěvníci vyzkoušejí různé zimní sporty, vyroste na místě někdejšího slavného brněnského podniku Zbrojovka.

Při zimní olympiádě v roce 2018 byl olympijský park na brněnském výstavišti. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V roce 2018 při zimních olympijských hrách v Jižní Koreji vyrostl fanouškovský park na brněnském výstavišti.

Při těch dalších, jež se konají příští rok od 4. do 20. února v čínském Pekingu, bude ovšem festival hostit na druhé straně města někdejší průmyslový areál Zbrojovky poblíž židenického nádraží.

Brno totiž dostalo lákavou nabídku od obří developerské společnosti CPI, která areál demoluje a chystá místo něj novou městskou čtvrť Nová Zbrojovka. Pozemky na vznik olympijského parku poskytne bezplatně a zaplatí i provoz.

Pro Brno a Jihomoravský kraj, které na festival přispějí každý částkou deset milionů korun, to znamená úsporu celkem zhruba osm milionů.

„Já jsem preferovala vznik olympijského parku na výstavišti, ale nakonec i při zohlednění podmínek jsme kývli na nabídku CPI,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jak také připomněl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), bylo by finančně nákladné stěhovat některé sporty na výstaviště. Právě v jedné hale v komplexu bývalé Zbrojovky jsou totiž tři curlingové dráhy. Do areálu se navíc přesune kluziště, jež v minulých letech bývalo v centru Brna, na Moravském náměstí pod sochou Jošta. Dnes tam jsou ovšem stánky. 

V areálu Nové Zbrojovky začne kluziště pro veřejnost fungovat 18. prosince a přístupné bude po celou dobu festivalu i po něm, dokud to zimní počasí dovolí.

Zástupci Brna a kraje si slibují, že na jih Moravy zavítá co nejvíce olympioniků při svém návratu z Číny. Mimo jiné i proto, že Brno je dnes jediné město, které podobný festival připravuje.

Podle Českého olympijského výboru (ČOV) je tak o účast na festivalu v Brně enormní zájem. „Bohužel všechny sporty neuspokojíme. Ještě jednáme a uvidíme, jaké disciplíny tady návštěvníci uvidí,“ řekl místopředseda ČOV Libor Varhaník.

Podle něj si uvědomují, že je těžké odhadovat, jaká bude epidemická situace v České republice příští rok v únoru.

„Spolupracujeme s Hygienickou stanicí Jihomoravského kraje a stejně jako v létě, kdy jsme měli například omezenou kapacitu v areálech, budeme i v zimě dodržovat a pružně reagovat na aktuální opatření,“ dodal Varhaník. I proto plánují všechna sportoviště venku. Výjimkou bude jen už zmíněný curling. 

9. února 2018

Autor: