V Brně a okolí přibývají školy a školky, dohánějí bytovou výstavbu

  6:12
Do nové školky v brněnských Soběšicích od tohoto týdne chodí první děti. Stavbou dvoupodlažní budovy se zahradou za téměř 60 milionů korun město reaguje na rozvoj této části města, s nímž souvisí i nedostatečná kapacita předškolního vzdělávání.

Dvoupodlažní budova v brněnských Soběšicích nabízí hřiště, kuchyni a hlavně tři třídy, jež pojmou až 75 dětí. | foto: Magistrát města Brna

„Navýšili jsme ji o 75 míst, zároveň se uvolní dvě kmenové třídy na Základní škole Zeiberlichova, které využívala školka,“ přiblížil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zdaleka nejde o jediný případ. K šesti mateřským a jedné základní škole, které v Jihomoravském kraji podle dat Českého statistického úřadu přibyly loni, se v brzké době přidají další. Především v Brně a jeho okolí jsou nutné, aby se dohnala výstavba z posledních let.

Novou základní školu nevyhnutelně potřebují ve Slavkově u Brna. Právě ten je typickým příkladem města poblíž Brna, které v posledních letech zažilo stavitelský boom. Za poslední dekádu vzrostl počet jeho obyvatel o desetinu. Stejně tak se rozšiřují i okolní vesnice.

„Už není na co čekat. Stávající dvě školy více dětí přijímat nemůžou, potýkají se s hraniční kapacitou. V nové budově vznikne šest kmenových tříd prvního stupně pro děti ze Slavkova. Dvanáct tříd pro druhý stupeň připadne především na žáky ze spádových obcí, které podobně jako my řeší narůstající počet obyvatel,“ vyjmenovala slavkovská místostarostka Marie Jedličková (KDU-ČSL).

Školu pro 540 dětí město plánuje za autobusovým nádražím a mohla by stát za čtyři roky. Odhadované náklady jsou 500 milionů, což se neobejde bez finanční pomoci státu. Šance na získání potřebných dotací je podle Jedličkové velmi reálná.

Města se připravují na příchod mladých rodin

Rozšíří tady i školku Zvídálek. Projekt pro navýšení kapacity z 36 na 95 míst už má stavební povolení. Další oddělení na podzim otevře také mateřinka ve Šlapanicích v prostorách po městské knihovně a do tří nových tříd v září zamíří i děti v Bučovicích.

Oprava tamní budovy bývalé obchodní akademie v Komenského ulici za téměř 80 milionů korun je největší letošní investiční akcí města.

„V posledních dvou letech v Bučovicích výrazně vzrostl počet nových bytů, což svědčí o rostoucím zájmu o bydlení u nás. A čtvrť rodinných domů v blízkosti centra vznikne za několik let při revitalizaci brownfieldu areálu bývalých UP závodů,“ vysvětlil místostarosta Jan Růžička (KDU-ČSL), že se musí připravit na příchod rodin s malými dětmi.

Na to se v rozlehlých rozvojových částech chystá i Brno. „Ať už se to týká lokality Sadová, Nové Zbrojovky, Západní brány ve Starém Lískovci či Kamenného vrchu v Novém Lískovci, všude už projektujeme, nebo projektanta soutěžíme, abychom byli připraveni a školky vyrostly s výstavbou,“ podotkl Hladík.

Na základě smluv školku buď postaví investoři, nebo na ni městu dají peníze. Budoucí možný problém se povedlo včas identifikovat v Bystrci, kde se rychle sehnal pozemek a už se soutěží zhotovitel.

Shánění míst pro ukrajinské děti

Míst ve školkách je hlavně v Brně dlouhodobě nedostatek a jediný optimistický stav podle náměstka Hladíka nabízí městská část Brno-jih, kde kapacita přesahuje počet dětí, takže se tam dostanou i ty z jiných částí nebo vesnic.

S příchodem ukrajinských dětí se však brněnské školské manko znovu otřáslo. V Brně ho pomohou vyřešit dětské skupiny. Zázemí až pro 200 dětí nabídne budova v Údolní ulici zapůjčená spolku Vesna.

Rozrostou se také základní školy. „Poprvé od revoluce plánujeme vznik školních novostaveb – v Sadové základní školu se dvěma třídami v ročníku a na Botanické, kde bude vždy jedna třída spádová a druhá pro děti z celého Brna se sportovním zaměřením. Využijí i zázemí Sokola,“ vyzdvihl Hladík. Aby bylo dostatek kapacit i pro ukrajinské děti, otevře se v září nová základní škola v Jánské ulici.

Brno ročně investuje do škol na 200 milionů. V polovině roku začne výstavba čtyř odborných učeben na Základní škole Přemyslovo náměstí ve Slatině za víc než 40 milionů.

A nových učeben pro přírodní vědy se dočká i jedna z největších brněnských základních škol Sirotkova v Žabovřeskách. „Potřebujeme učebnu robotiky, kde si děti nejdříve složí roboty a pak si na počítačích naprogramují jejich funkce. Všechny odborné učebny vybavíme technologií na online přenos hodin do domácností žáků,“ popsal ředitel Dan Jedlička.

Na blanenské ZŠ TGM pokračuje druhá etapa investice za 85 milionů korun. V září tady otevřeli novou školní jídelnu s kuchyní. „Teď se pracuje na prostranství před školou, vestibulu a staví se šatny,“ sdělila mluvčí města Pavla Komárková s tím, že hotovo bude v srpnu.