Neděláme zábavu, namítá výstaviště v Brně. Upíná se na strojírenský veletrh

  13:36
Hodně rozčarovaní byli v posledních týdnech lidé z vedení brněnského výstaviště. Koronavirová omezení se rozvolňují na všech frontách, lidé mohou do velkých obchodů i restaurací, ale pravidla pro pořádání ekonomicky zásadních veletrhů pořád nejsou.

Loni se na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prezentovaly třeba holografické obrazy. | foto: MAFRA

Podle příslibu ministerstva zdravotnictví budou už během pár dnů existovat jasné instrukce, které ukážou, jestli a za jakých podmínek se v říjnu uskuteční pro Veletrhy Brno životně důležitý Mezinárodní strojírenský veletrh.

„Potřebujeme jasný signál, že veletrhy lze spustit opět od září. Nelze je připravit přes noc, mají dodací lhůtu tři až pět měsíců. Vystavovatelé na ně připravují exponáty často celý rok,“ zdůrazňuje šéf Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Firma se ještě loni a předloni chlubila rekordní návštěvností, obratem kolem miliardy korun a slušným ziskem. Teď zažívá nejkrušnější dobu své novodobé existence. Areál o výstavní ploše 192 tisíc metrů čtverečních se 14 pavilony je pustý, nevydělává a slouží jako výdejna roušek, rukavic a respirátorů nebo jako autokino.

Do konce srpna zrušilo výstaviště všechny akce a ztráty jdou do stovek milionů.

„Dosavadní podpůrné vládní programy nejsou pro nás zcela využitelné. Nemůžeme držet zaměstnanost bez perspektivy obnovení provozu. Vydržíme maximálně do léta,“ varuje Kuliš.

Všechny naděje výstaviště se teď upínají k podzimu a právě ke strojírenskému veletrhu, který by se měl konat od 5. do 9. října. Ministerstvo ale dosud nerozhodlo.

„Veletrhy znamenají vysoké epidemiologické riziko, jednání epidemiologů o termínu jejich rozvolnění nadále probíhají. Chápeme potřebu pořadatelů znát stanovisko co nejdříve, současně však musíme velmi důkladně vyhodnocovat další vývoj epidemiologické situace u nás a v okolních státech, neboť tyto akce jsou mezinárodní,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

Podle Kuliše jsou veletrhy jednou z věcí, která je schopná stimulovat ochromenou ekonomiku. A v cizině si to uvědomují. „Akce tohoto typu dostaly již od konce května zelenou v některých spolkových zemích Německa. První veletrhy se konaly už i v Číně,“ poznamenal.

Nemůžou nás srovnávat s festivaly, říká mluvčí

Po uvolnění hobby marketů a obchodních center, kudy proudí denně desítky tisíc lidí, zástupci veletržního byznysu nechápou, proč by právě oni měli mít stopku.

Vadí jim i to, že jsou zahrnutí do kolonky hromadných akcí, jako jsou třeba hudební festivaly, rekonstrukce historických bitev, pivní slavnosti nebo vinobraní.

„Nespadáme do kategorie zábavy. Měli bychom z ní být vyjmuti. Jsme hlavně kontraktační akce, příležitost pro odborníky a šance pro firmy, které potřebují nastartovat,“ poznamenal mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek.

S bezpečnostními opatřeními, jaké platí dnes v obchodních centrech, by na veletrzích nebyl problém.

„Máme vypracovanou návštěvnickou logistiku, prodej lístků online, takže se návštěvníci nemusejí potkávat u pokladny. Jsme schopní zajistit dostatečné vzdálenosti a díky turniketům víme, kolik lidí se právě pohybuje v areálu. To se nedá srovnat s festivaly, kde je hlava na hlavě,“ argumentuje Bílek.

Konání mohou zkomplikovat respirační nákazy

Na výstavní akce a konference na brněnském výstavišti jsou navázané i další firmy z regionu se zhruba dvěma tisícovkami zaměstnanců, hotely a další služby kongresové turistiky.

Význam strojírenského veletrhu, na němž se každoročně představuje přes 1 600 vystavovatelů a zamíří na něj kolem 80 tisíc návštěvníků, si uvědomují i zástupci tripartity, tedy odborů, zaměstnavatelů a vlády České republiky.

„Mezinárodní strojírenský veletrh bude nezbytný vzkaz, že česká ekonomika koronavirovou krizi zvládla,“ vyjádřil se na jejím jednání Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) akci označil za prestižní.

Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar je však ve vztahu k veletrhům a hromadným akcím stále opatrný. Podle něj můžou jejich konání na podzim zkomplikovat respirační nákazy.

Na jednání tripartity zástupci ministerstva slíbili, že podmínky, za nichž konání veletrhů bude možné, připraví do konce května.

Počítá se s tím, že v nich bude stanoven maximální počet lidí ve stejném čase na jednom místě, požadavky na pravidelnou dezinfekci povrchů, dostupnost hygienických prostředků pro návštěvníky nebo používání ochranných rukavic.

„Pokud se tak nestane v pondělí, budeme je sami kontaktovat. Konec května je pro nás i naše vystavovatele nejzazší termín,“ doplnil Bílek.