Rok jen autobusem. Vytížený koridor mezi Brnem a Blanskem zastaví výluka

  16:40
Obavy některých cestujících z plánované vlakové výluky a zcela přerušeného provozu na mezi Brnem a Blanskem se už brzy změní v realitu. Desítky autobusů už za dva týdny nahradí všechny vlaky na trati mezi těmito městy. Jde o součást hlavního koridoru z Brna přes Českou Třebovou do Prahy.

Veškeré změny na železnici nastanou od 12. prosince, kdy se v celém Česku mění jízdní řády.

Pro cestující z Brna na sever to znamená den, kdy musí na rok počítat s komplikacemi, protože mezi Brnem a Blanskem pojedou jedině autobusy.

Jiří Horský, ředitel společnosti Kordis, která řídí regionální veřejnou dopravu, uvedl, že se při přípravě této akce snažili cestujícím kompenzovat delší dobu jízdy tím, že spoje budou jezdit častěji a alespoň některým lidem se sníží počet přestupů nebo docházková vzdálenost při přestupech.

Dosud totiž interval mezi spoji z Blanska do Brna představoval ve špičkách 30 minut, před započetím prvních prací na koridoru letos v září dokonce 15 minut.

Teď budou v dopravní špičce náhradní autobusy jezdit každých deset minut, v méně vytížené časy minimálně jednou za půl hodiny. Denně tudy projede přes deset tisíc cestujících. Na náhradní dopravu proto musí dopravci nasadit okolo osmdesáti autobusů.

„Za některé spoje ve špičkách může jet až deset autobusů,“ uvedl Horský. Jeden vlak má totiž mnohem větší kapacitu než autobus.

Výlukové linky k nádraží i do Králova Pole

Jedna z hlavních výlukových linek nese označení xS2B a povede z Blanska přímo k brněnskému hlavnímu nádraží. Nahradí tak rychlíky Svitava a využít ji budou moci i cestující z osobních vlaků, kteří míří rovnou do Brna.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Pro tuto linku bude sloužit autobusové nádraží na Benešově ulici u hotelu Grand. Do prostoru před hlavní nádraží by nebylo možné takový počet autobusů dostat,“ vysvětlil Horský.

Druhá přímá výluka linka mezi Brnem a Blanskem ponese označení xS2K zamíří na nádraží v Králově Poli. Tu mohou využít ti cestující, kteří preferují cestu do této části města, kde také mohou jednoduše přesednout na linky MHD.

Složitější to ovšem budou mít lidé z Adamova, Babic a Bílovic, tedy obcí mezi Brnem a Blanskem. Jeden náhradní autobus s označením xS2C bude pendlovat mezi Blanskem a Adamovem, další xS2A pojede mezi Adamovem a Brnem, přičemž obslouží Babice nad Svitavou i Bílovice, ale tam zastaví jen na náměstí, nezajede až k nádraží. Tam bude zajíždět linka 75 a E75.  

V Brně pak cestující z linky xS2A budou moci vystoupit na několika místech a odtud pokračovat MHD. Konečnou bude autobus mít na nádraží v Lesné, a to kvůli přestupu na vlaky směrem na Tišnov.

Výluka se ovšem netýká cestujících, kteří využívají expresy a mezinárodní vlaky při cestě do Prahy. Ty už jsou kvůli jiným pracím na koridoru od jara přesunuty na trať přes Havlíčkův Brod. Cesta tudy ovšem trvá déle.

Správa železnic slibuje, že i když se teď kvůli výluce některé cesty lidem protáhnou, do budoucna se cesta vlakem údolím Svitavy zrychlí. Železničáři za rok chtějí zrekonstruovat koleje, mosty i tunely. Zásadní proměnou projdou i jednotlivé stanice.

Autoři: