Brno se těšilo na světový šampionát vinařů, koronavirus jej možná zruší

  6:34
Když Brno loni získalo pořadatelství vinařského „mistrovství světa“, soutěže Concours Mondial de Bruxelles, byla to obrovská událost. V květnu měla na výstaviště dorazit naprostá špička mezi vinaři i degustátory. Omezení související s šířením koronaviru ale dopadla i na tuto prestižní akci.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA, Anna Vavríková,  MAFRA

Organizátoři ji odložili na konec června. Prozatím.

„V sázce je zdraví všech. Concours Mondial de Bruxelles je mezinárodní událost sdružující téměř 500 lidí po dobu několika dní, nemůžeme je vystavit nebezpečí,“ zdůvodnil prezident soutěže Baudouin Havaux. A doufá, že se akce podaří už 26. až 28. června.

Šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec však ani to nepovažuje za příliš reálné. „Každým dnem sledujeme vývoj situace. Pokud by současná opatření měla trvat déle, zmáčkne se červené tlačítko a přípravy zastavíme,“ řekl Machovec. Další termínovou variantou je začátek září, poslední možností pak odložení soutěže o celý rok.

Každá změna přitom znamená pro pořadatele ekonomické starosti. Zaplacené jsou už zálohy za hotely či dopravce a také výdaje na organizaci. „Naštěstí se v této situaci všichni chovají velmi vstřícně,“ kvituje Machovec fakt, že zatím nepřišly žádné smluvní sankce.

Bruselská soutěž přitom není jedinou velkou vinařskou akcí, kterou zasáhla pandemie koronaviru. V obvyklém květnovém termínu si tisíce lidé rozhodně neužijí ani Valtické vinné trhy.

„V celé své více než 150 let dlouhé historii to byla jen válečná a poválečná léta, kdy se tato přehlídka nemohla konat ani v pozměněných formátech,“ uvedl předseda společnosti Valtické vinné trhy Marek Šťastný.

Už od března přitom vinaři do Valtic naváželi víno, které chtěli prezentovat. Pak ale zasáhla vládní opatření.

„Vzhledem k tomu, že příprava takto prestižní soutěže trvá téměř rok, nejsme bohužel schopni ani lidsky, ani technicky zajistit řádné uspořádání akce v tradičním termínu, tedy druhý víkend v květnu. Věříme ale, že se to v letošním roce podaří,“ uvedl Šťastný s tím, že s konkrétním termínem organizátoři zatím vyčkávají.