Unikátní vinice na Znojemsku by ráda do UNESCO, jednoduché to nebude

  11:14
Ve Znojmě se už delší dobu skloňuje myšlenka na zapsání unikátní vinice Šobes na seznam světového dědictví UNESCO. Její majitel, vinařská firma Znovín, si ale zoufal, že na tak velké sousto nestačí. Pomoci teď má město.

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě. | foto: Znovín

Město už podniká první kroky. „Jednali jsme už se Znovínem i národním parkem Podyjí,“ potvrdil místostarosta Jakub Malačka (ČSSD). 

Ve hře je, že by se vinice a národní park zapsaly společně. Správci Podyjí ale už dříve avizovali, že jsou spíše proti – bojí se nezvladatelného přílivu turistů.

Malačka se také sešel s profesorem Pavlem Pavlouškem, který pracuje pro Ústav vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě. 

„Domluvili jsme se, že pro nás zpracuje podrobnou analýzu dané lokality, a pak uvidíme co dál,“ dodal. Vědec se má zabývat geologií lokality i rozborem vína.

Už dvouletý archeologický výzkum v režii Znovínu potvrdil, že Šobes patří k historicky nejzajímavějším místům na jižní Moravě. Pokud by se záměr podařilo dotáhnout, šlo by o první vinici v republice na seznamu světového dědictví.

Autor: