Velikonoční mše na brněnském Petrově si věřící zarezervovali do hodiny

  10:38
Pouhých padesát věřících může v jednu chvíli navštívit bohoslužbu v katedrále na brněnském Petrově. Ostatní se kvůli stávajícím hygienickým opatřením připojují online. Přicházejí přitom Velikonoce, nejdůležitější křesťanský svátek v roce. O hrstku míst v katedrále je tak enormní zájem.

Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

„Už koncem minulého týdne, hodinu po vypsání rezervace, byly všechny velikonoční bohoslužby a obřady v katedrále sv. Petra a Pavla zcela obsazeny,“ sdělila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. 

Jde o všechny mše vypsané od Zeleného čtvrtka do velikonoční neděle, kdy křesťané slaví Zmrtvýchvstání Páně. „V neděli 4. dubna byly dokonce stávající tři mše rozšířeny na čtyři. I tak jsou už všechny bohoslužby rezervovány,“ dodala.

Lidé, na něž se s volným místem v kostele nedostalo, mohou všechny mše sledovat online. Biskupství má svůj vlastní vysílací kanál na serveru YouTube s názvem Katedrála. „Už o Květné neděli přenosu obřadu využily stovky lidí,“ poznamenala mluvčí.

Soukromá křížová cesta Brnem

Biskupství pro už druhé svátky prožité v lockdownu vytvořilo internetového průvodce, který lidem pomůže s oslavením Velikonoc samostatně. Web Velikonoce.cz například přiblíží duchovní poselství svátků anebo naplánuje rodinám aktivity na doma i do přírody. 

Pro mladé je nachystaná křížová cesta Brnem. „Křížová cesta se většinou zobrazuje jako historická událost Ježíšovy cesty na Golgotu. V jednotlivých zastaveních naší cesty utrpení a naděje najdeme i odraz našich současných událostí. Budeme se modlit u katedrály, svatoanenské nemocnice, soudu, věznice, na sportovištích i u policie,“ nastínil biskupský vikář pro pastoraci a vzdělávání Roman Kubín.

Autor: