iDNES.cz

Scénář pro covidový advent: rozsvícení stromů online, stánky jen možná

  11:54
Jihomoravská města zatím s předvánočními tradicemi vyčkávají, z adventních trhů stojí pouze stromy na náměstích. Stánky chybí, v Brně se lidé mohou těšit alespoň na vyhlídkové kolo. V provozu by mělo být od pátku.

Vyhlídkové kolo už stojí v centru Brna na Moravském náměstí a v pátek by se na něm mohli svézt první nedočkavci. Stejně tak jsou na svém místě i vánoční stromy na náměstí Svobody a Zelném trhu. Plac kolem nich však zatím zeje prázdnotou. Za normální situace by na něm stály stánky a v pátek by centrální náměstí zaplnily tisíce lidí při slavnostním rozsvícení šestnáctimetrové jedle.

Letošní covidový advent však takovým akcím nepřeje. Pořadatelé trhů na jižní Moravě jsou však připraveni, a pokud se epidemiologická situace podle systému PES zlepší z aktuálního čtvrtého stupně na třetí, objeví se ve městech i stánky.

Konkrétně v Brně na Zelném trhu 25 „boudek“ s řemeslným a dárkovým zbožím, na náměstí Svobody dvě desítky, na Dominikánském náměstí šest a další na Moravském náměstí. 

„Během tohoto týdne potřebujeme mít od vlády informace, jak se situace vyvíjí a zda je přechod do třetího stupně od pondělka reálný. Pak bychom stánky začali o víkendu stavět a připravovat na otevření,“ uvedla mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová s tím, že v provozu by mohly být od 1. prosince.

V žádné variantě se však nepočítá s kulturním programem ani stánkovým prodejem pochutin a nápojů.

„Restauracím jsme povolili provoz zimních zahrádek. Ve třetím stupni mohou otevřít a nahradit tak lidem oblíbené adventní venkovní občerstvení,“ dodala Dobešová.

Stromy rozsvítí v pátek, raději už během dne

Aby se na „Svoboďáku“ a Zelném trhu neshlukovali lidé při rozsvícení stromů, tradiční akci pracovníci města spustí v pátek už za denního světla. 

Bratislava letos bez trhů, do Vídně snad v prosinci

Jihomoravané rádi vyrážejí také na oblíbené adventní trhy za hranice. Jestli se letos vydají do Vídně, zatím není jasné. Jelikož v Rakousku nyní platí lockdown a s ním spojená opatření do 6. prosince, pořadatelé vídeňských adventních trhů na webu uvádějí, že se zahájení odkládá a trhy otevřou pravděpodobně na začátku prosince. 

To v hlavním slovenském městě už mají jasno od konce září, kdy vedení Bratislavy oznámilo, že se na základě opatření vyhlášených ústředním krizovým štábem rozhodlo vánoční trhy zrušit. 

„I když se budou protiepidemiologická opatření rozvolňovat, je jasné, že se do konce listopadu, kdy se tradičně vánoční trhy otevírají, situace nezmění, aby se opět mohly organizovat akce, na kterých se scházejí tisíce lidí v relativně blízkém kontaktu,“ stojí v rozhodnutí magistrátu. 

„Stane se tak v ranních hodinách, zájemci se mohou přijít podívat v průběhu celého dne. Na 17. hodinu pak počítáme s online programem na sociálních sítích Brněnských Vánoc, včetně zdravice primátorky a požehnání biskupa,“ pozvala na internetový program Adéla Nováková z Turistického informačního centra Brno.

Na online rozsvícení vánočních stromů zvou i jinde v kraji. Břeclavské muzeum chystá na nedělních 17 hodin livestream na svém Facebooku.

„Chystáme asi hodinový program, ve kterém nebude chybět povídání o Vánocích, zpívání koled nebo vystoupení saxofonisty. Aby se lidé alespoň trochu vánočně naladili,“ vyjmenovala za pořadatele Edita Rišicová. 

Dodala, že do svátečního se už „oblékl“ park s pěší zónou, který je ozvučený a v němž po celý advent vždy odpoledne zazní koledy. Pokud to vývoj epidemiologické situace dovolí, trhy tady plánují od 12. prosince.

O vánoční výzdobu, strom na náměstí Republiky, dřevěný betlém či Bar U Stromku ani letos nepřijdou obyvatelé Blanska.

„I když za jiných podmínek, než bylo zvykem. Bar začne fungovat přes výdejní okénka, kde bude možné zakoupit na cestu nebo přímo domů hygienicky balené horké nealko nápoje a další pochutiny,“ sdělila mluvčí radnice Pavla Komárková.

Pro snadné dodržení bezpečnostních rozestupů se už v průběhu tohoto týdne na zemi na náměstí rozzáří vánoční hvězdy ve vzdálenosti dvou metrů. Na každou adventní sobotu je navíc připraveno malé překvapení.

Pro Ježíška ze Znojma zahraje Bende, Basiková i cimbál

Ani ve Znojmě lidé nepřijdou o vánoční výzdobu nebo ohradu s ovečkami, koncept letošního adventu však bude úplně jiný – s apelem, aby jej lidé strávili doma, k čemuž pořadatelé ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno každý týden připraví online koncerty z prostředí Městského divadla ve Znojmě.

V pořadu „Ježíšek ze Znojma“, vysílaném na YouTube kanále Koncerty Českého rozhlasu, se představí Petr Bende, Michal Šindelář nebo Bára Basiková. Online zahraje také Cimbálová muzika Antonína Stehlíka a naváže tak na tradici vystoupení 26. prosince.

Trhy ve Znojmě nahradí „výdejny“ místních podniků. „S podnikateli připravujeme mapku voňavých okének. Restaurace a kavárny v centru města tak budou určitě příjemnou alternativou, kde zájemcům nápoje nebo něco k zakousnutí připraví,“ přiblížil František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy. 

Voňavá okénka doplní sortiment s řemeslnými výrobky a dárečky na podporu místních podnikatelů. Novinku letošního znojemského adventu pak obstará pravidelné hraní koled v podání trubačů z radniční věže. Půlhodinové pásmo je na programu každou adventní středu od 18 hodin.

Ani v Hodoníně vánoční strom nerozsvítí hromadně. Lidé přijdou také o tradiční zvonečkový průvod. Další adventní akce se ale stále připravují.

„Trhy, které si každoročně lidé užívají po dva týdny před Vánocemi, zatím chystáme. I když nevíme, v jakém rozsahu nám je vládní opatření umožní udělat. Zřejmě ubude stánků, rozmístíme je dál od sebe,“ míní mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček. Nicméně konkrétnější, vzhledem ke stále se měnícím pravidlům, zatím být nemůže.

Vyškovské Masarykovo náměstí už zdobí vánoční strom, který se rozsvítí v neděli. Ten den se také na náměstí objeví dřevěný betlém od místního řezbáře Tomiše Zedníka, jenž pro letošek vyřezal nové postavy – psa, ovečku, kačeny a labutě. Nechybí ani anděl, který má oproti jiným postavám vyčnívat, a zájemci se s ním tak mohou vyfotit. Pokud to situace dovolí, na náměstí se objeví i stánky.

zpět na článek