Mnoho našich vánočních receptů pochází z Vídně, přivezly je dívky ze služby

  13:02
Snad téměř v každé moravské domácnosti uchovávají jako rodinný poklad kuchařské recepty, které si kdysi z Vídně přivezla praprababička či prababička. Vánoční cukroví, jako jsou zázvorky nebo vanilkové rohlíčky, ale i smažený řízek či tažený jablkový závin se staly běžnou součástí našich jídelníčků, aniž bychom si uvědomovali, že většina z nich má původ v městské vídeňské kuchyni.

Tradiční vánoční švestková omáčka vytvořená podle receptu od plavečské kronikářky Marty Chvátalové. | foto: archiv JMM Znojmo

A když se ve Vídni chlubí palačinkami, povidlovými taštičkami a ovocnými knedlíky, málokdo si připustí, že jsou tyto dobroty výsledkem kulturní výměny mezi metropolí staré monarchie a venkovským prostředím historických zemí Čech a Moravy.

Právě tento kulturní transfer mezi Čechami, Moravou a Vídní v oblasti stravování mezi lety 1750–1918 se proměnil ve výstavu Vídeň na talíři aneb Kulinářské dědictví našich babiček, která představuje vídeňskou kuchyni a její vliv na tradiční vánoční pokrmy nejen v moravsko-rakouském příhraničí.

Lidé ji mohou navštívit už nyní až do 26. února příštího roku v prvním patře minoritského kláštera ve Znojmě. Jak popisuje za propagaci muzea Renata Hurníková, na přeshraniční výstavě spolupracovali odborníci z muzeí ve Vídni, Salcburku, z Jindřichohradecka a Znojma.

Tématem výstavy je lidová kuchyně

Jejich hlavním úkolem bylo na základě rozsáhlé rešerše archivních a sbírkových materiálů sestavit výpravný almanach a kuchařku vybraných starých receptů, vytvořit základní databázi rukopisných a tištěných kuchařských knih a receptů a v rámci digitalizace nejvýznamnějších z nich je zpřístupnit odborné i laické veřejnosti a uspořádat tři výstavy: ve Vídni, Jindřichově Hradci a Znojmě.

„Tématem znojemské výstavy je především lidová kuchyně, a protože bude probíhat v zimním období, zaměřili jsme ji na vánoční čas,“ sděluje autor výstavy a historik Jihomoravského muzea ve Znojmě Petr Eckl.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Kromě slavnostně prostřeného štědrovečerního stolu s maketami typických pokrmů uvidí zájemci o kuchyňskou kulturu například zařízení na pečení dolnorakouského trdelníku či tradiční keramiku z Ivančic na Brněnsku. Nebudou chybět ani příběhy moravských děvčat, která odešla do Vídně za službou a s sebou domů dovezla „vídeňské speciality“.

Zajímavostí výstavy je například Alžběta Fučíková, kuchařka u plavečských Widmannů, kterou je možno spojovat i s takzvanou Zámeckou kuchařkou z Plavče, sepsanou kolem roku 1900. „Vedle spousty informací a tradičních receptů, které návštěvníkům nabídneme, bude ke zhlédnutí také celá řada předmětů souvisejících s kulturou stolování na moravském venkově i v oblasti hranice s Dolním Rakouskem,“ dodává Eckl.

Výstava se dá navštívit denně, ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.