iDNES.cz

Slavkov získá miliony od rychlých řidičů, od května rozdal 15 tisíc pokut

  10:36
Za první měsíc a půl zachytily kamery úsekového měření u Slavkova u Brna 15 tisíc případů, kdy řidiči překročili povolenou sedmdesátikilometrovou rychlost. Radar u Velešovic mezi Slavkovem a Holubicemi na mezinárodní silnici I/50 nechalo město nainstalovat na konci května.

Kamery u Slavkova u Brna už nachytaly více než 15 tisíc řidičů, kteří jeli příliš rychle. | foto: archiv Slavkov u Brna

„Přestože město, které je provozovatelem systému, na tento preventivní nástroj upozorňuje už několik týdnů, mnohé řidiče to ke zpomalení nemotivovalo,“ podotkla mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Průměrně sešláplo plyn více, než mohlo, přibližně 300 až 350 šoférů denně. V době prázdnin, a tedy i klidnější dopravy, je počet nižší. Radnice eviduje 50 až 150 přestupků denně. Za překročení sedmdesátky ukládá pokuty od 600 do 900 korun. Objem pokut od spuštění radaru tak činí minimálně devět milionů korun.

Většina hříšníků projede měřeným úsekem rychlostí kolem 90 kilometrů za hodinu. Rekordmanem se podle údajů radnice stal řidič s rychlostí 129 km/hod. Hrozí mu odebrání řidičského průkazu. Za překročení o 50 kilometrů za hodinu řidiči dostanou pět trestných bodů.

První úsekové měření ve Slavkově spustili v roce 2017 na příjezdu do města pod tzv. holubickým kopcem. „To se ukázalo jako velmi dobrý preventivní nástroj. Řidiči opravdu zpomalili. Vyrostlo tam obchodní centrum, takže je v místě i větší pohyb chodců,“ doplnila Slámová.

Přestupky na úřadě zpracovávají tři lidé. Před pěti lety radnice přijala jednu úřednici. Teď zatím nikoho nového nepřijímali. Peníze vybrané na pokutách město použije na nové chodníky nebo úpravy křižovatek.

V Brně na provizorním mostě u Tomkova náměstí úsekové měření pokuty stále nerozdává, i když už mělo. „Spuštění do ostrého provozu se nakonec uskuteční v polovině srpna. Opět došlo ke zdržení z důvodu výpadku serverů ŘSD po nedávném hackerském útoku a nezbytné kalibraci,“ uvedla za tiskové oddělení Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Autoři: ,
zpět na článek