iDNES.cz

Přisvojila si mobil i peníze, exšéfka muzea způsobila škodu sto tisíc

  13:06
Nesrovnalosti v účetnictví, ale třeba i podvodně získaný mobil vyčítá břeclavská radnice bývalé ředitelce zdejšího muzea. Kvůli jejímu počínání, kterým se zabývají i soudy, město přišlo o víc než sto tisíc korun. Šance dostat peníze zpět je však téměř nulová.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Když před třemi lety končila Jana Victorio, tehdy ještě pod dřívějším jménem Kramářová, ve funkci ředitelky Městského muzea a galerie v Břeclavi, bylo to na její vlastní žádost. Ve funkci byla už podruhé, vydržela v ní však pouze rok.

Důvody jejího odchodu tehdy nechtělo vedení města ani ona sama komentovat. Veřejnost se tak nedozvěděla téměř nic o majetkových sporech, které se táhnou do dneška a dostaly se i k soudu.

„Její práce se dala hodnotit dobře, ale v účetních věcech nebyl úplně pořádek,“ komentoval odchod ředitelky před třemi lety tehdejší břeclavský starosta Pavel Dominik (Pro Region). Víc se věc nerozmazávala. Až později se město začalo s Victorio soudit o více než sto tisíc korun, které podle obžaloby v muzeu prohospodařila.

„Inženýrka Victorio v době od listopadu 2015 do února 2016 jako ředitelka porušila povinnost hospodárně, efektivně a účelně nakládat se svěřeným majetkem,“ píše se v důvodové zprávě, kterou na středečním zastupitelstvu předložil místostarosta Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Podle zprávy Victorio rozhodla o vyřazení a likvidaci majetku muzea, aniž by znala jeho skutečný stav a využitelnost. Odborný posudek škodu odhadl na asi 70 tisíc korun.

„Dále si jako ředitelka požádala o vyplacení zálohy na plat ve výši 20 tisíc korun v mimořádném termínu. Záloha jí byla vyplacena s tím, že částka měla být zaúčtována a odečtena z její výplaty v řádném výplatním termínu. K vrácení zálohy ale nedošlo,“ přičítá zpráva další dvacetitisícovou škodu.

Poslední pochybení Jany Victorio se týká mobilního telefonu. Od účetní muzea si údajně nechala vyplatit zálohu, ale fakturu vystavila na své jméno, ne na muzeum. Telefon tak nemohl být zaúčtován, navíc Victorio mobil po ukončení pracovního poměru nevrátila. Škoda se v tomto případě vyšplhala na 22 tisíc korun.

Bývalá ředitelka má dluhy a čelí exekucím

I když se břeclavská radnice o peníze soudila, uspěla jen zčásti. V prvních dvou případech trestní soud odkázal město k civilnímu řízení. Podle rozsudku se nejednalo o trestný čin, navíc nebylo možné s určitostí stanovit přesnou výši škody v případě likvidovaného majetku.

Co se týče mobilu, tam soud shledal Victorio vinnou, dal jí podmínku 26 měsíců a nařídil náhradu škody. Proti rozsudku se však žena odvolala, věc tak projedná Krajský soud v Brně.

O sporu se bývalá ředitelka muzea nechce bavit. „Bez komentáře,“ řekla pouze do telefonu a zavěsila.

A město momentálně zvažuje, jak postupovat dál. Zastupitelé ve středu dostali na stůl návrh, aby „dluh“ Kramářové prominuli.

„Z obsahu trestního spisu vyplývá, že na bývalou ředitelku muzea je nařízeno několik exekučních řízení kvůli pohledávkám ve výši asi čtyř milionů korun. Je nezaměstnaná, příležitostně si přivydělává pouze drobné částky a své závazky není schopná splácet,“ zdůvodňuje právní posudek advokátní kanceláře Melkus Kejla & Partners.

K prominutí není důvod, shodla se většina zastupitelů

Podle advokátů by tak civilní žaloba na náhradu škody nejspíš nebyla úspěšná. A pokud by úspěšná byla, pravděpodobnost vymožení dlužné částky v rámci exekučního řízení je prakticky nulová.

Břeclavští zastupitelé se však rozhodli vytrvat. „Myslím, že v tomto případě je prominutí pohledávky ukvapené. Předložené podklady mě nepřesvědčily, abych pro to s klidným svědomím zvedla ruku. Teprve bude jednat krajský soud. Nevidím důvod, proč na rozhodnutí spěchat,“ poznamenala na zasedání opoziční zastupitelka Hana Dědová (za KSČM).

A k podobnému závěru se nakonec přiklonila také většina zastupitelů, návrh odpustit bývalé ředitelce muzea dluh zatím neprošel. Ne však proto, že by zastupitelé byli radikálně proti. Většina se jich při hlasování zdržela. Další postup tak musí řešit právní oddělení břeclavské radnice.

zpět na článek