Ministr Brabec podpořil těžbu u Moravského Písku, námitky odpůrců zamítl

  16:22
Přesně před rokem stanovil báňský úřad dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku. Proti tomu se odvolaly obce z Hodonínska i Uherskohradišťska, Jihomoravský kraj, spolek Zelená hráz i hodonínské Vodovody a kanalizace. Ministr Richard Brabec (ANO) ovšem jejich námitky zamítl.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

O stížnosti bude báňský úřad rozhodovat mimo jiné právě na základě stanoviska ministerstva životního prostředí, které pro odpůrce těžby nedopadlo dobře.

Zástupci Vodovodů a kanalizací Hodonín přitom zpochybnili třeba hydrogeologický posudek, jenž byl součástí procesu posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Vytýkají mu, že vychází z nedostatečných dat. Upozornili na možná rizika pro blízké území i na to, že stát nebude schopen zkontrolovat svých 58 podmínek těžby.

Obavy směřují i k možným povodním, při nichž by mohlo dojít ke kontaminaci těžebního jezera látkami, které by následně ohrozily kvalitu podzemních vod.

Brabec však jejich námitky prohlásil za nedůvodné. Opírá se přitom právě o platné stanovisko EIA.

„Podle jeho výsledků nebude veřejný zájem na ochraně podzemní vody dotčen,“ napsal Richard Brabec s tím, že to ale nelze brát jako upřednostnění těžby před ochranou zdroje vody.

S odporem obyvatel máme šanci, věří kritici těžby

Faktem nicméně je, že EIA vyšla až na třetí pokus. Dva předchozí nebyly ve správním řízení dotaženy do konce právě kvůli možnému riziku ohrožení pitné vody.

„To, že k různým podobám záměru byly postupně vedeny celkem tři procesy EIA, neznamená nezákonnost stanoviska. Situace, kdy oznamovatel záměru požádá příslušný úřad o ukončení procesu EIA, ať už z důvodu přehodnocení, snahy upravit záměr, či reagovat na obdržené připomínky, není neobvyklá a není v rozporu se zákonem,“ uvedl Brabec.

Odpůrci těžby chtějí zavalit ministerské úředníky dopisy se štěrkem

Pro lidi, kteří za pitnou vodu bojují, je jeho sdělení nepříjemným překvapením. Zvažují právní i aktivistické kroky.

„Ministr s připomínkami, které my považujeme za velmi důležité, prostě zametl. Proti tomuto záměru bojuje 140 tisíc lidí, kteří používají pitnou vodu z vodního zdroje v Moravském Písku, zatím marně. Ale proces ještě neskončil, a pokud se nám podaří zvednout odpor obyvatel, tak máme šanci,“ podotkla Hana Habartová, předsedkyně spolku Za vodu pro lidi.

Zástupci obcí a kraje už dříve uvedli, že se proti stanovení dobývacího prostoru budou v případě potřeby bránit i u soudu.