Kryptobanka neuspěla, s nástrojem pro vývojáře oslnili Silicon Valley

Začínali v bankovním sektoru. Pak vylétly kryptoměny a Jiří Kobelka a Samuel Šramko se rozhodli, že naprogramují kryptobanku, která by fungovala jako běžná banka, jen by místo korun „vydávala“ třeba bitcoiny. Podařilo se. Jenže nenašli investora, jakého by si přáli, a banka nevznikla.

Zakladatelé společnosti Tatum Jiří Kobelka (vlevo) a Samuel Šramko | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Při jejím vývoji ale stvořili nástroj pro vývojáře, což je základ nynějšího produktu. Založili brněnský Tatum a dnes nabízejí platformu, která zjednodušuje vývoj aplikací nad blockchainem, což je decentralizovaná databáze na ukládání a poskytování dat. Firmy a vývojáři pracují na aplikacích, které blockchain používají a díky Tatum to zvládnou velmi rychle, v rámci hodin maximálně dnů namísto třeba roku.

Příběh roku

Jiří Kobelka a Samuel Šramko se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ně můžete v anketě ZDE

Tatum se stal vůbec prvním českým startupem, který se probojoval do prestižního akcelerátoru v Silicon Valley. „K ruce jsme měli špičkové lektory, například člověka, který má v Amazonu na starosti celou hlasovou asistentku Alexu. V oblasti marketingu jsme třeba žili v přesvědčení, že se projekty připravují půl roku. V Silicon Valley nás naučili, že déle než dva týdny je moc,“ popisuje zkušenost spoluzakladatel Kobelka.

Blockchain se využívá například ve videoherním průmyslu. Dnes se běžně děje, že hráči prodají celý svůj účet dalším lidem. Vývojářské firmy to nemají rády, protože přicházejí o peníze, a plánují proto výstavbu speciálních marketplace. Když Tatum pořádal workshop, jak takový marketplace jednoduše a jejich technologií vytvořit, přihlásilo se 430 vývojářů z celého světa. „To na malou firmu z Brna není vůbec špatné,“ poznamenávají zakladatelé. Existuje třeba ale i hollywoodský marketplace, kde budou filmové hvězdy prodávat rekvizity z filmů nebo umělci digitální díla.

Pro Jiřího Kobelku a Samuela Šramka můžete hlasovat v anketě ZDE

Na technologii Tatum fungují i armádní projekty, trackování (sledování) zboží, věrnostní programy. „Používá ji přes 17 tisíc vývojářů z celého světa přes Asii, Afriku, Ameriku. Dokonce i z Islandu,“ poznamenává Šramko. Využití by mohla mít třeba i v elektronických volbách, kdy by umožnila odevzdat hlas ve zcela anonymním režimu.

Zakladatelé startupu svůj růst označují za skoro až agresivní - měsíčně jim tržby rostly o pětadvacet procent, pro představu - v Silicon Valley je standard deset procent. Tento rok plánují do existujícího týmu 40 lidí přibrat dalších 120 zaměstnanců. „Peníze pro nás nejsou nejdůležitější. Zajímá nás, kde naše firma bude za pět let,“ dodávají. Cílem je stát se dominantní platformou pro vývojáře. Dnes je jejich produkt technologicky nejjednodušší i nejvíc vyspělý. Tento trh chtějí vyhrát, umožnit lidem blockchain používat, aby v něm mohly vznikat co nejlepší věci.