Bartík vyhlásil sbírku na zaplacení pokuty Zemanovi za slova o rakovině

  10:20
Jen pár dní od nepravomocného rozsudku začal bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík vybírat peníze, aby mohl zaplatit prezidentu Miloši Zemanovi 250 tisíc jako odškodnění. Újmy se podle rozhodnutí Městského soudu v Brně dopustil, když o Zemanovi před třemi roky napsal, že má rakovinu a zbývá mu sedm měsíců života.

Svatopluk Bartík musí podle nepravomocného rozsudku zaplatit 250 tisíc Miloši Zemanovi za slova o rakovině. Na zaplacení odškodnění vyhlásil sbírku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Několikrát u Městského soudu v Brně Svatopluk Bartík zopakoval, že nemá dost peněz, aby mohl zaplatit pětimilionové odškodnění Miloši Zemanovi, jak požadoval jeho advokát.

I když Městský soud v Brně svým rozhodnutím částku výrazně snížil na 250 tisíc, i tak je to pro Bartíka podle jeho vyjádření vysoká částka. Zároveň ještě musí zaplatit i náklady soudního řízení, které vychází na zhruba 140 tisíc. V úterý tak vyhlásil sbírku. Řada lidí mu i napsala, že chce finančně pomoci.

„Se sbírkou mi pomáhají moji facebookoví přátelé Alexandra Alvarova, Veronika Vendlová a Petr Kutílek, kteří se mi sami už v pátek spontánně nabídli. Mockrát jim děkuji! Jsou pro vás osobními garanty, že všechny peníze, které do sbírky pošlete, budou použity výhradně podle deklarovaného účelu,“ napsal Bartík na sociální síti. 

Zároveň sdělil, že se proti rozsudku částečně odvolá, a to právě proti výši odškodnění i nákladů Zemanova advokáta. „Zaplatím z toho čtvrt milionu zatím jen 50 tisíc korun a v odvolání na doporučení advokáta budu usilovat o snížení obou částek,“ sdělil.

Oznámil však, že se Miloši Zemanovi písemně omluví, jak mu nařídil soud. „V této části se tedy nebudu odvolávat, ani už informaci zveřejněnou v listopadu 2017 nebudu komentovat,“ doplnil. 

Sbírku vyhlásil v úterý, ve středu dopoledne dopoledne už na účtu svítila částka necelých 40 tisíc z požadovaných 390 tisíc.

Navzdory rozsudku Bartík stále říká, že zdraví prezidenta, respektive favorita volby prezidenta, je věcí veřejnou. „Také se domnívám, že čest může u soudu hájit jen ten, kdo je sám ctnostný. Proto rozsudek uznávám jen z menší části. Naštěstí sám soud uznal, že 5 milionů je naprostá fantasmagorie,“ dodal Bartík.

Svatopluk Bartík na jednání u Městského soudu v Brně, kde padl rozsudek:

Autor: