Obci sužované suchem pomohl dávný vzkaz, podle kroniky lidé našli studny

  10:08
Ve Strachotíně na Břeclavsku využijí k zalévání zahrádek znovuobjevené staré studny. Tři už jsou v provozu, na další se pracuje a dvě jsou na řadě příští rok. Obci, jejíž obyvatele trápí sucho, pomohl vzkaz z minulosti.

Do opravy studní podle historického plánku obce se pustily firmy i dobrovolníci. | foto: Archiv obce Strachotín

Vlny ze třetí novomlýnské nádrže omývají z podstatné části hranice Strachotína. Navzdory tomu, že obec leží doslova na břehu obrovské vodní plochy, místní obyvatele paradoxně trápí nedostatek vody. Blízká Pálava uvrhla vesnici do srážkového stínu a prší tady jen málokdy.

„V letních měsících jsme odkázáni pouze na řad s pitnou vodou,“ potvrzuje místostarostka Jarmila Gutmanová (nez.). Lidé si tak už zvykli počítat s tím, že v létě opět přijde zákaz zalévání z vodovodu či napouštění bazénů.

Částečné východisko ze svízelné situace teď přinesl vzkaz z minulosti. Ve Strachotíně se podařilo objevit historickou kroniku psanou zdejším farářem, který do ní přiložil nákres někdejších obecních studen. Kdysi hojně užívané zdroje vody, na něž se dávno zapomnělo, se teď ve vesnici rozhodli obnovit.

„Nádherné kamenné stavby jsou datovány k přelomu 18. a 19. století. Z některých zdrojů se můžeme dočíst i o spojení vzniku těchto studní s dobou působení habánů – novokřtěnců. Bohužel ne všechny byly zachovány, protože hlavně v minulém století došlo pod vlivem propagace stabilního vodovodního řadu a přebytku pitné vody k jejich zasypání, v mnohem horším případě se z nich staly jímky,“ vysvětluje strachotínská místostarostka.

Opravené studny vydrží desítky let

Podle ní studny celé generace plnily funkci nenahraditelného zdroje vody pro lidi, dobytek, pro závlahu, ale také pro případné hašení požáru. Na základě historické mapy tak už ve Strachotíně objevili a obnovili tři studny, na čtvrté se právě pracuje a další dvě přijdou na řadu příští rok.

Ze dna musely zmizet kaly a lecjaké předměty, které sem lidé za desetiletí vhodili. Pak přišlo na řadu vydezinfikování a průběžné odčerpávání vody, aby se zajistil přítok nové a čisté. 

Obec ji využije pro zálivku veřejných prostranství či zajištění závlahy u nové výsadby dřevin, obyvatelé Strachotína si tady mohou načerpat vodu na zalévání předzahrádek a záhonů.

Desítky hodin na obnově odpracovali místní firmy a dobrovolníci. Obnovili ruční pumpy i sací koše uvnitř studen a jejich okolí vydláždili kamenivem. Díky tomu mají vydržet další desítky let.