iDNES.cz

Při stavbě tramvajové trati v Brně narazili na zapomenutou tovární studnu

  6:48
Dřív sloužila jako zdroj vody pro brněnskou továrnu na svíčky a mýdla. Postupem času se na ni ale zapomnělo. Nedávno na sto let starou studnu narazili náhodou dělníci, kteří v ulici Plotní pracují na tramvajové trati. Vodní stavba teď dostala novou podobu.

Historický artefakt tak nyní slouží jako vzpomínka na komárovský průmysl v 19. století. Právě do té doby se datuje vyhloubení studny. Umělecký kovář Pavel Tasovský vytvořil kovaný objekt, který symbolizuje Svratku, Svitavu a Ponávku – řeky, které tímto územím protékají.

„Doufám, že záchrana studny bude startem úprav komárovské lokality. Zejména po druhé světové válce tato část města zaznamenala velké množství negativních stavebních zásahů,“ uvedl dnes na slavnostním odkrytí památky historik Aleš Svoboda. 

Dodal, že podobných vodních zdrojů bylo v Komárově více, studna na Svatopetrské č. 18 patří k těm největším. Má průměr tři metry a je hluboká sedm a půl metru. V jejích útrobách se zachovaly původní traverzy čerpacího zařízení.

Umístění je mimořádné, říká historik

Dílo bylo vybudováno zhruba v polovině 19. století jako zdroj vody pro továrnu na stearinové svíčky a mýdla Ferdinanda Semmlera a Hermanna Frenzela. Ačkoliv studna fungovala dál i po úpadku a zrušení firmy, postupem času se na ni zapomnělo. Nakonec ji překryla železobetonová deska. 

„Místo, na kterém se studna nachází je mimořádné. Všechny tři řeky jsou si v něm totiž nejblíž,“ doplnil Svoboda.

Starosta městské časti Brno-jih Josef Haluza (ČSSD) doufá, že umělecké dílo na Svatopetrské Brňané ocení. 

„Je to připomínka doby chemického, vlnařského a textilního průmyslu, kterým se Brno proslavilo. Věřím, že při procházce sem zavítá nejeden občan města,“ okomentoval. Náklady na celou „záchrannou akci“ se vyšplhaly na dva miliony korun. 

Autor:
zpět na článek