iDNES.cz

Plynovod za tři miliardy, který propojí Česko s Rakouskem, dostal povolení

  16:50
Už celá léta pracuje česká společnost Net4Gas a rakouský Gas Connect Austria na propojení obou zemí plynovodem. Teď se však zdá, že se dlouhodobý plán konečně dočká naplnění. Podmínky stavby česko-rakouského plynovodního propojení letos schválil Energetický regulační úřad, plynovod za víc než tři miliardy korun by měl být v provozu od konce roku 2028.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Projekt se po celou dobu potýká s překážkami, bojoval proti němu například slovenský konkurent Eustream, Energetický regulační úřad jej pak dokonce vyřadil z desetiletého investičního plánu, čemuž se česká firma bránila žalobou. 

Teď je ale nejspíš už vše na dobré cestě. „Realizace projektu zpřístupní obousměrnou přepravní kapacitu mezi Českou republikou a Rakouskem a vzniklo by první přímé napojení české plynárenské soustavy na významný plynárenský hub v Baumgartenu,“ píše společnost Net4Gas v desetiletém investičním plánu.

Jak vyplývá z informací na webu regulátora, ve hře jsou dvě varianty. Ta skromnější a také pravděpodobnější počítá s přepravou 50 tisíc MWh plynu denně. 

Českou stranu by měla vyjít na 650 milionů korun, protože na ní z Břeclavi povede pouze dvanáct kilometrů plynovodu. Ten protne hranici v Reintalu, v Rakousku se pak potáhne v délce 49 kilometrů. 

V Baumgartenu se má zároveň stavět kompresní a měřicí stanice, náklady tedy budou na rakouské straně výrazně vyšší, konkrétně 2,5 miliardy. Druhá varianta počítá s víc než trojnásobným objemem.

Jakmile bude plynovod dokončen, měl by se díky rakouské síti napojit na linii plynovodů, které jdou přes Maďarsko, a to včetně toho od terminálu LNG na ostrově Krk v Chorvatsku.

Autor:
zpět na článek