iDNES.cz

Tři staré dámy s kufry nocovaly v Brně na lavičce, pomohli jim strážníci

  19:02
Neobvyklý případ řešili v neděli dopoledne brněnští strážníci. Na tísňovou linku jim volala obyvatelka domu na třídě kapitána Jaroše v centru. Na lavičce, u které stály tři velké kufry, se tam k sobě už od sobotního večera choulily tři starší ženy.

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Josefa Sedláka

Když policisté dorazili na místo, zjistili, že nejstarší z nich je dvaadevadesát let, další sedmdesát a třetí třiašedesát roků. „Před sebou měly rozměrná zavazadla a mluvily česky. Strážníkům sdělily, že přiletěly po několika letech ze zámoří z Austrálie. Kvůli majetkovému sporu o nemovitost však zůstaly na ulici a hodlají podniknout právní kroky,“ popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Policisté tedy ženy odvezli i s obřími zavazadly do centra Armády spásy v Mlýnské ulici. Tam se ale dámy dlouho neohřály. Nabídnutou pomoc totiž odmítly. 

„Řekli jsme jim, že mohou přespat u nás v noclehárně, která je poloprázdná, a mohou přes den zůstat v naší pobytové místnosti, ale že nemohou mít u sebe svá veliká zavazadla. Měla asi 2,5 krát jeden metr. Zároveň jsme jim nabídli, že jim cennosti uložíme v našem trezoru, ale nechtěly se zavazadel vzdát s tím, že už je jednou okradli,“ popsal ředitel centra Ivan Borek.

Ani do noclehárny se dámám nechtělo a žádaly o samostatný pokoj. „Ten bychom jim poskytli, ale až po té, co vyřídíme potřebné dokumenty. Kvůli tomu přišla i sociální kurátorka a právnička, aby jim pomohly vyřídit potřebné formality. Žádné doklady ale nepředložily,“ poznamenal.

Ženy se nakonec rozhodly, že raději odejdou, a odešly neznámo kam. „Dostaly všechny informace. Můžeme jim nabídnout pomoc v rámci našich možností, ale nemůžeme je k ničemu nutit,“ poznamenal Borek.

Podle Ghanema doklady městským policistům ukázaly, ale pokud se pohybují tam, kde kamery nejsou, není možné zjistit, kam ženy odešly. „Navíc bychom těžko obhájili, proč bezdůvodně sledujeme pohyb soukromých osob. Není ale vyloučeno, že se s nimi ještě potkáme,“ podotkl Ghanem.

zpět na článek