iDNES.cz

Řidič dostal čtyři roky za smrt chodkyně. U soudu mu zavařil obhájce

  18:10
Čtyřletý trest dostal u břeclavského okresního soudu Radek Baránek, který je obžalovaný, že loni v dubnu při jízdě v opilosti způsobil nehodu, při níž zemřela chodkyně. U soudu mu paradoxně přitížil postup jeho obhájce, který se snažil vinu obžalovaného zpochybnit.

Radek Baránek dostal od břeclavského okresního soudu čtyřletý trest za to, že při jízdě v opilosti způsobil nehodu, při níž zemřela chodkyně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Byla velikonoční neděle. Ve čtvrt na deset večer už v ulicích Břeclavi skoro nikdo nebyl. Jen šestapadesátiletá žena kráčela po chodníku Sovadinovou ulicí. V tu chvíli se proti ní vyřítilo stříbrné auto.

Narazilo do ostrůvku uprostřed silnice a vymrštilo se přes něj na chodník. Ženu odhodilo několik metrů. Utrpěla zranění tolika životně důležitých orgánů, že nemohla přežít.

Za volantem seděl podle obžaloby osmatřicetiletý Radek Baránek z Ostravy. Policisté mu těsně po nehodě naměřili víc než jedno promile alkoholu. Místo, kam neovladatelná škodovka narazila, doslova zdemoloval. Rozbil plot, sloup osvětlení, rozvodnou skříň energetiků a plynový kiosek. Zranil sám sebe i další tři lidi, kteří s ním cestovali.

Dnes za to u břeclavského okresního soudu dostal čtyři roky vězení. Soud ho uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a z ohrožení pod vlivem návykové látky. A také z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení – hrozil totiž i požár a výbuch plynu.

Kamarádi se napěchovali do dětských sedaček

Baránek má za sebou bohatou trestní minulost. Už jedenáctkrát byl souzen především za různé majetkoprávní delikty.

„Byl jsem uživatelem drog. Chytil jsem se špatné party. Až při mém třetím odnětí svobody jsem si uvědomil, že mi pomocnou ruku podá jen rodina,“ uvedl v přípravném řízení na policii.

Od kamarádů z party se odstřihl a před sedmi lety se odstěhoval na Ostravsko. Našel si práci a partnerku, se kterou má dvě děti. Od té doby je „čistý“ a tresty se mu v rejstříku postupně zahladily.

Návrat zpět na Břeclavsko, odkud pochází, se mu ale nevyplatil. V osudný večer byl na návštěvě u rodičů ve Tvrdonicích. S kamarádem z dřívějška se dohodli, že se sejdou v hospodě v Břeclavi.

„Tam jsem si dal tři piva a panáka. Měl jsem v plánu jet domů taxíkem. Ale pak mi zavolala mamka, že synovi je zle, že zvrací. Necítil jsem se opilý a měl jsem strach o malého,“ zdůvodnil Baránek, proč i po požití alkoholu sedl do auta.

Do něj přibral ještě tři kamarády z hospody. Dva seděli vzadu napěchovaní v dětských sedačkách. Všichni už měli dost vypito a společně se Břeclaví řítili rychlostí, kterou svědek odhadl až na sto kilometrů v hodině.

Osudnou nehodu jako by si nikdo z posádky nepamatoval. Všichni tvrdí, že byli v šoku. Že by někoho srazili, si prý vůbec neuvědomili. A právě z toho chtěla těžit také obhajoba.

Taktika obhajoby překvapila i soudce

Obhájce Petr Houžvička se snažil soud přesvědčit, že žena zemřela při úplně jiné nehodě. „Na místě se našlo tělo a kousek od něj se našlo auto. Ale mohlo dojít i k jiné dopravní nehodě, při které byla tato žena usmrcena. A pak, pět či deset minut poté, k nehodě mého klienta. Policie nezjistila žádné stopy, které by prokázaly souvislost. A ani nikdo ze svědků si neuvědomuje, že by při té nehodě došlo ke střetu s osobou,“ vysvětloval ve své závěrečné řeči, která zvedla za židle státní zástupkyni Karen Vanšovou.

Ta sáhla do spisu, z nějž vytáhla fotografii Baránkova auta. „Zřetelně je zde vidět, že na autě jsou kousky zákusků, které paní nesla,“ rozzlobila se jindy ledově chladná státní zástupkyně.

Nad taktikou obhajoby se pozastavil i soudce Pavel Beránek. „Je zarážející, že v jedné závěrečné řeči obžalovaný svého činu lituje a pak jeho obhájce zpochybňuje, zda vůbec nehodu způsobil. Obhajoba byla přinejmenším překvapivá. Kdyby byla vedena jinak, obžalovaný by zpytoval svědomí a postavil se k tomu čelem, bylo by na něj nahlíženo jinak,“ zdůvodnil soudce trest při horní hranici sazby.

Obžalovanému neprospěl ani fakt, že stížností napadl už zahájení trestního řízení. Tehdy se snažil prokázat, že ho alkohol zdaleka neovlivnil tak, jak tvrdili policejní vyšetřovatelé.

Radek Baránek dostal vedle trestu ve věznici s ostrahou také šestiletý zákaz řízení. Pozůstalým musí vyplatit 670 tisíc korun. K tomu se přičítá škoda způsobená energetikům a městu v hodnotě dalších desítek tisíc. Muž se na místě odvolal, rozsudek tak není pravomocný.

zpět na článek